To nejlepší nakonec. „Novotný patří za mříže,“ udeřil Rajchl. Starosta tam přitom byl

16.04.2023 19:25 | Reportáž

„Já vám děkuji, že jste tuhle lekci České republice dnes dali,“ vzkázal v závěrečné řeči advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl, který stál za nedělní demonstrací proti bídě na Václaváku. „Přišel jsem tu dnes, abych se postavil za všechny důchodce, za všechny matky samoživitelky, za všechny lidi, kteří pracují rukama a neměli tolik štěstí, aby ve svých mladých letech vystudovali nějakou pseudo univerzitu,“ vzkázal.

To nejlepší nakonec. „Novotný patří za mříže,“ udeřil Rajchl. Starosta tam přitom byl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Závěrečná řeč na demonstraci proti bídě patřila opět předsedovi strany PRO Jindřichu Rajchlovi. „Dámy a pánové, tohle je ten nejkrásnější pohled, jaký každý občan České republiky může zažít. Já vám za něj děkuju. Tenhle les českých vlajek nemá chybu,“ začal pochvalou směrem k davu. Ujistil, že je pro něj čest hovořit na této demonstraci. Odměnou mu byly ovace, potlesk a bouřlivý pokřik podpory.

„To já děkuju vám, protože naše filozofie není o tom, kdo stojí na pódiu, ale kdo stojí pod pódiem. To vy jste hlavní síla v této zemi,“ uvedl a opět ho přerušil potlesk. Rajchl mezitím poděkoval za důvěru.

„To, že tahle vláda musí pryč, je už naprosto jasné. Říkal jsem si, jestli tady dám vzkaz pokryteckým farizejům, kterým záleží víc na tom, jaké mám boty nebo jakým autem jsem sem přijel, nebo těm tisícům lidem, které jsem potkal na svých cestách po celé České republice, s nimiž jsem měl možnost se seznámit a kteří vědí, že bych to auto vyměnil každý den za to, aby tu se mnou mohli stát mí rodiče. To je to, co prosazujeme. Láska, pozitivita a dobrý vztah ke všem lidem naší země. Nikoli nenávist a nikoli pokrytecké odsuzování každého s jiným názorem. Já vám děkuji, že jste tuhle lekci České republice dnes dali,“ uvedl Rajchl a svěřil se s tím, že mu rodiče od začátku vštěpovali, že pokud vidí lež, musí se proti tomu postavit.

„Je mojí povinností postavit se za ty, ke kterým osud nebyl štědrý.“

„Je mojí povinností dát své schopnosti ve prospěch těch, ke kterým osud nebyl tak štědrý jako ke mně. Proto vnímám, že pokud je v této zemi důchodce, který si musí vybrat, jestli si koupí jídlo, nebo léky, tak chudnu i já. Pokud je tu někdo, komu není dopřáno právo na spravedlivý proces, je to újma i na mých právech. Pokud je tu někdo, kdo se bojí říct svůj názor ze strachu, že bude dehonestován nebo že přijde o svoji práci, tak jsem to i já, kdo je umlčován. Příkoří, které se děje mému bližnímu, je i moje příkoří. Empatie, solidarita a láska je naše cesta vpřed,“ dodal.

Rajchl vysvětloval dál: „Přišel jsem tu dnes, abych se postavil za všechny důchodce, za všechny matky samoživitelky, za všechny lidi, kteří pracují rukama a neměli tolik štěstí, aby ve svých mladých letech vystudovali nějakou pseudo univerzitu.“ Tito lidé jsou pro něj důležití. „Jsem připraven být jejich hlasem a děkuji za možnost tím hlasem být,“ dodal.

Tito lidé mají podle Rajchla také právo žít svůj sen o zemi, která je zemí svobodnou, o jejímž osudu se nerozhoduje jinde. „Pouze země sebevědomá a suverénní má dostatek odvahy jít vlastní cestou k vlastnímu cíli. Nenechme, aby naše země byla vazalem Bruselu nebo Washingtonu. Česká republika se musí spravovat v České republice,“ vzkázal k nadšenému publiku.

Rajchl kategoricky odmítá, že by šlo o sobecký postoj vůči ostatním státům v Evropské unii, ale odpovědnost vůči dětem a našim předkům. „A co je tím cílem? Žít v zemi, kde politici neberou svůj post jako pašalík, kde mohou čtyři roky řádit, plundrovat tuto zemi, kde mohou přihrávat kšefty svým loutkovodičům, kteří je na posty dostali. Že tito politici ponesou plnou odpovědnost za škodu, kterou působí na majetku vás, občanů této země,“ dodal.

Rajchl: „Žít v zemi, která neadoruje válku.“

Advokát pak připomenul George Orwella. „Kdysi řekl, že války nejsou vedeny proto, aby byly vyhrány, ale aby byly udržovány, aby lidé dál žili ve strachu a neměli možnost svobodně přemýšlet a následovat své cíle, ke kterým se upínali v době míru. Tohle je to, čeho jsou si vlády vědomy, a proto chtějí válku za každou cenu udržovat dál. My jsme tady s cílem, že válku v žádném případě nechceme. Jsme připraveni se postavit za mír na našem kontinentu. Jedině mírové řešení je to správné,“ řekl a následoval bouřlivý potlesk.

Podle Rajchla platí to, co řekl George Orwell, ve všech válkách. Světové velmoci hrají partii šachu na šachovnici zvané svět. Ukrajina je jen jedno políčko, o které se teď perou. „To poslední, na čem jim záleží, jsou obyčejné životy obyčejných Ukrajinců a Rusů. Odmítám přispívat k tomu, aby konflikt mohl jakýmkoli způsobem pokračovat dál. Je to naše povinnost z hlediska humanitní tradice naší země. Je naše povinnost, abychom se nebáli říct: My chceme mír!“ A opět sklidil aplaus.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zákony pro členy ODS neplatí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetr Novák , 16.04.2023 19:50:15
Novotný může klidně porušovat zákon dál a nic se mu nestane. Vlastní stranickou knížku ODS.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…