Tomáš Klus vysvětlil pojmy demokracie a svoboda. Češi, ocásek velmocí, přemýšlí

12.05.2021 19:35

„Demokracie není jen možnost říkat si, co chci. Jde hlavně o osobní zodpovědnost,“ řekl v rozhovoru pro Radio Wave písničkář Tomáš Klus, který v současné době vydává nové politické album Čau Česko.

Tomáš Klus vysvětlil pojmy demokracie a svoboda. Češi, ocásek velmocí, přemýšlí
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Písničkář a politický aktivista Tomáš Klus

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15873 lidí
„Ve mně se nakumuloval pocit odhodlání věci změnit, protože tahle složitá a zvláštní doba posloužila k tomu, že i když se zdá, že se mračna zatáhla, tak já mám pocit, že je to naopak. Koneckonců když se člověk podívá ven, tak je to i ve skutečném světě. Že najednou je přes všechny ty kauzy, které teď prožíváme, a přes schopnost nebo všehoschopnost naší vlády, je vidět, jak to s námi kdo myslí a jak to s námi kdo myslel. A je to teď opravdu na nás, co s námi bude,“ poznamenal úvodem rozhovoru Klus. Byl prý teď rok nezaměstnaný, a proto psal písničky. Dokonce i hladový...

Politiku Klus považuje za nedílnou součást života. „Politika vytváří mé prostředí. Stav chodníků i cena chleba je výsledek politiky. Takže se o to snažím zajímat a mít to jako jedno ze stěžejních témat veřejného života. A já jsem veřejná osobnost, tak ještě abych se k tomu nevyjadřoval. Ale pochopil jsem za tu dobu, že píseň nic nezmění. Může to být impulz. Je to emoce, která se nabízí k nějakému sdílení, a může vyvolat pouze emoci. Ale jako samozřejmě jsem se nevzdal, na každou desku se nějaká ta písnička dostala, protože je to moje součást a já se snažím o to, být autentický, protože to je úděl písničkáře. A tentokrát jsem si na desku přizval parťáka, který tam dává faktickou oporu, je to takový pilíř, o který se může ta emoce opřít, protože je to člověk, který se pohybuje celý život mezi fakty a sbírá je a skládá z nich a píše z nich skvělé knížky. A ten pilíř se jmenuje Jaroslav Kmenta,“ poznamenal Klus, kterého podle svých slov přizval z toho důvodu, že v současné době, kdy žijeme, je pravda všechno a nic. 

„Protože těch informací je velká spousta. Kauza přebíjí kauzu, a tudíž lidé jsou otrávení a už se zajímají čím dál tím méně o ty věci. Je dobré do téhle nálady a do téhle situace přinést nějaký jasný poznatek. Přijít s emocí, říct: Nesouhlasím, nelíbí se mi to a to, a proč? Protože se stalo tohle. A tam je Jarda Kmenta, který říká: Stalo se tohle a tohle, a když chcete vědět souvislosti, přečtěte si moje knížky, protože se tomu věnuju od samého začátku tady působení Zembiše,“ podotkl Klus. Zembiš je zkratka pro prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO). „Ten morální dopad, kterej tady ten tandem způsobí, může být obrovskej a z toho mám obavy,“ uvedl pro média v jednom z rozhovorů.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11769 lidí
Nebojí se Klus důsledků právě kvůli nově vydané desce? „Je to pro mě nějaký zatečkování, doufám, mojí potřeby vyjadřovat se k těmto dvěma lidem. Pro mě je hrozně důležitý, abych se i já sám jako člověk mohl posunout myšlenkami někam dál a i ve svých tématech, ve svých písních jít dál, protože já jdu vždycky s tou dobou. Já jsem napojený na společnost, protože miluju lidi. Zjistil jsem, že jsem ve svém životě šťastný a přes všechny chyby, které jsem udělal, tak jsem zjistil, že už nepotřebuju nic víc. Jenom jediný, co teď chci, je prospět společnosti, abychom si uvědomili svoji moc, abychom demokracii vrátili to, co jí patří, že demokracie není jenom možnost mluvit a říkat si, co chci. Demokracie je především o osobní zodpovědnosti. A pakliže nebudeme zodpovědní za své činy a nebudeme k tomu tak přistupovat, že každý náš čin má nějaký následek, nebo nečin nemá žádný následky, a jenom se z nás stávají oběti, tak prostě naše společnost nemůže nikam růst, nemůže nic jako dokázat a budeme čím dál tím víc frustrovaní. A i když mě to stojí prostě hordu fanoušků, kteří nerozumí tomu, proč se věnuji takovýmto věcem a proč nezpívám pro ty holky... protože už nehoním holky. Už jsem pochopil, že jsem se choval jako idiot v některých oblastech života a že jsou daleko důležitější věci, které přesahují osobní štěstí. A pro mě je nejdůležitější teď to, abych působil jako harmonický faktor v rámci společnosti, protože společnost nemůže být harmonická, když ty jednotlivý části žijí v disharmonii samy se sebou,“ vysvětlil Klus.

Naše společnost podle Kluse uvykla na to, že čeká na nějakého spasitele nebo osvícení. „Nevím, jestli je to přežitek socialismu, nebo křivda, kterou Češi mají, že jsme pořád byli ocáskem nějaký velmoci. Už od Rakouska-Uherska. Furt čekáme na nějakého spasitele nebo na nějakou pilulku, kterou pozřeme a budeme osvícení, nebo budeme osvobození od všeho. Ale to neexistuje. Společnost může být svobodná jenom v momentě, kdy se postaví za tu svobodu. A svoboda není samozřejmá věc. Svoboda je to samý jako láska, to je práce, to je konstantní práce. Já nejsem ani vpravo, ani vlevo. Jsem fanoušek občanské aktivity a občanského aktivismu. Ne v tom smyslu, že by to mělo zacházet do nějakých extrémů, ale každodenní účasti na společenském životě,“ dodal Klus.

Závěrem se pak Klus vyjádřil k tomu, že reaguje na sociálních sítích i na negativní připomínky a reakce. „Ta diskuse je důležitá. Ale v internetových přestřelkách jsem zjistil, že je strašně důležité, abychom vyšli do boje, pomyslnýho, za kultivaci virtuálního prostoru. Já jsem liberální, svobodomyslný člověk, ale myslím si, že v momentě, kdy se člověk chce pouštět do diskuse ve virtuálním prostoru, ať už na sociálních sítích nebo i v nějakých diskusích na mediálních serverech, tak by měl být ‚ověřen‘ modrou fajfkou, že je to skutečně on. Nevnímám to jako zásah do soukromí, protože každý, kdo si založí Facebook nebo Instagram, tak stejně už ty informace dává všanc a jsou dohledatelné,“ sdělil Klus. Anonymita podle něj totiž v lidech probouzí démony, kdy pak jsme na sebe velmi zlí. „A mně pak přicházejí věci, kde mám kdy viset a s kým a za co. Je to fakt hnus. A pak těm lidem napíšu a oni zjistí, že jsem normální živá bytost a třeba se mi dost často omluvili,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…