Přes milion Francouzů ve čtvrtek demonstrovalo proti nepopulární penzijní reformě, která má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona navzdory masovým protestům návrh protlačila, aniž by o něm proběhlo hlasování v Národním shromáždění. Odbory v zemi vyhlásily generální stávku, jíž se účastní zaměstnanci škol, letišť a ropných rafinérií. Podle informací americké stanice CNN bylo stávkou mimo jiné paralyzováno pařížské metro a výrazně omezen letecký provoz. Kvůli stávce sběračů odpadků se na ulicích Paříže již několik dnů povaluje páchnoucí smetí, které se podle mezinárodního tisku stalo symbolem protestů. Na některých místech docházelo k násilným střetům nespokojených občanů s policií, někteří demonstranti podle tvrzení tamních orgánů zapalovali ohně, házeli dýmovnice a ničili majetek. Anglický král Karel III. musel kvůli nepokojům zrušit svou plánovanou cestu do Paříže.
Na francouzskou policii se snesla vlna kritika od různých lidskoprávních organizací poté, co internetem začala kolovat videa ukazující brutální zákroky těžkooděnců, kteří na mnoha pořízených záběrech mlátí demonstranty obušky a hází jimi na zem. „Posun francouzského státu k autoritářství, brutalizace sociálních vztahů prostřednictvím policie, násilí všeho druhu a beztrestnost takového jednání jsou velkým skandálem," uvedl v pátek předseda francouzské Ligy lidských práv Patrick Baudouin.
Lidskoprávní aktivisté také kritizují francouzské bezpečnostní složky za svévolné zatýkání náhodných lidí jdoucích po ulici. Policie prý používá taktiku v Americe nazývanou jako „kettling“, kdy uzavře celou ulici a pozatýká všechny osoby, které se na ní zrovna vyskytují bez ohledu na to, jestli se dopustily nějakého trestného činu nebo nikoliv. Tímto způsobem byli tento týden neoprávněně zatčeni např. patnáctiletí školáci z Rakouska, kteří byli ve Francii na školním výletě. Rakouské děti strávily noc ve vyšetřovací cele, načež musela zasáhnout rakouská ambasáda. Jen ve čtvrtek bylo v zemi galského kohouta zadrženo 450 lidí. Prezident Macron následně bezpečnostní složky pochválil za to, že postupovaly „příkladným způsobem“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
demonstrace , Doporučujeme , Francie , zahraničí , Macron
autor: AKS
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 17 | 0
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary