Toto pohnulo Babišem? Poláci zničí Istanbulskou úmluvu. V Evropě je řev a krev

27.07.2020 7:47

O Istanbulské úmluvě měla jednat česká vláda, ale nakonec k tomu asi nedojde. Co se v mezičase změnilo? Úmysl odstoupit od úmluvy oznámil polský ministr spravedlnosti Ziobro. Prý obsahuje ideologické pasáže, se kterými nesouhlasí a považuje je za nebezpečné, dříve Istanbulskou úmluvu označil za "výmysl feministek". Z Rady Evropy a od některých europoslanců už zaznělo, že Polsko dělá velký krok zpátky v ochraně žen před domácím násilím, demonstranti dokonce tvrdili, že chce toto násilí legalizovat.

Toto pohnulo Babišem? Poláci zničí Istanbulskou úmluvu. V Evropě je řev a krev
Foto: Repro Twitter
Popisek: Polský ministr spravedlnosti oznamuje, že chce odstoupit od Istanbulské úmluvy

Istanbulská úmluva vzbudila svého času pozdvižení, když se proti její ratifikaci tvrdě vymezil mons. Petr Piťha v kázání 28. září 2018. Nyní to vypadalo, že o ratifikaci smlouvy bude jednat vláda. V pátek 24. 7. se uskutečnilo jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů, kterého se zúčastnil i premiér Andrej Babiš. Na něm bylo doporučeno, aby vláda tuto právně nezávaznou úmluvu co nejdříve ratifikovala a Andrej Babiš ještě v pátek připojil návrh na ratifikaci smlouvy do dnešního plánu na schůzi vlády.

Nicméně, jak se ParlamentníListy.cz dozvěděly ze dvou obeznámených zdrojů, tento bod se zřejmě na schůzi vlády nedostane a ministryně Benešová, která je spolu s ministerem Petříčkem uvedena jako předkládající, ho s největší pravděpodobností stáhne. Premiér je dle našich zdrojů k tématu rezervovaný. Na návrh zařadit ratifikaci na program schůze upozornil Institut Svobody a demokracie.

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 30483 lidí
Co se stalo mezi pátkem a nedělí? V sobotu úmysl odstoupit od Istanbulské úmluvy oznámil polský ministr spravedlnosti. Jak informovala agentura Reuters, jako důvod, proč chce od smlouvy odstoupit, uvedl, že úmluva porušuje práva rodičů, protože požaduje, aby se děti ve školách učily o genderu. Ve zkratce, teorie genderu praví, že zatímco biologické pohlaví má člověk dané narozením, svou "pohlavní identitu" získává až tím, co se naučí a co si zvolí a nemusí se shodovat s biologickým pohlavím. Netřeba dodávat, že u katolíků v Polsku není tato teorie pocházející ze západních univerzit populární.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil, že kroky k tomu, aby Polsko od smlouvy odstoupilo, podnikne v pondělí. Polsko ke smlouvě přistoupilo ještě za předchozí vlády v roce 2015 a nyní ji vládnoucí strana Právo a spravedlnost několikrát kritizovala, zatím však od úmluvy neodstoupila. Dodejme, že Zbigniew Ziobro není členem Práva a spravedlnosti, ale její koaliční strany Solidarna Polska a agentuře Reuters se nepodařilo v sobotu dostat z mluvčího vlády vyjádření, zda v tomto ohledu Ziobro reprezentuje celý kabinet.

Úmysl od smlouvy odstoupit zřejmě deklaroval už dříve, protože podle Reuters se už v pátek sešli demonstranti, hlavně demonstrantky, protestující proti tomuto plánu. Dle deníku Guardian bylo demonstrantů asi dva tisíce a ozývaly se názory, že Právo a spravedlnost chce legalizovat domácí násilí.

Sám Ziobro na Twitteru uvedl, že ve smlouvě jsou "ideologické pasáže, se kterými nesouhlasíme a považujeme je za nebezpečné". Když Polsko úmluvu v roce 2015 přijalo, označil ji tehdy Ziobro za "výmysl, výtvor feministek určený k prosazení homosexuální ideologie".

Jak píše britský Guardian, proti tomuto úmyslu už se ohradila mezinárodní organizace Rada Evropy, která za úmluvou stojí. Její předsedkyně Marija Pejčinović Burić toto rozhodnutí odsoudila. "Opustit Istanbulskou úmluvu by bylo nanejvýš nevhodné a byl by to obrovský krok zpět v ochraně žen před násilím v Evropě," prohlásila a doplnila, že pokud jsou ohledně znění úmluvy pochybnosti, je Rada Evropy ochotna je řešit v "konstruktivním dialogu". Proti rozhodnutí polského ministra už se také ozvali někteří europoslanci, jako např. belgický eurofederalista Guy Verhofstadt, který rozhodnutí označil za skandální a prohlásil, že násilí není tradiční hodnota.

Iratxe García Pérezová, šéfka evropských socialistů pro změnu rozhodnutí označila za ostudné a dodala, že stojí na straně demonstrujících.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

16:00 „Muselo se to vědět.“ Lukáš Pollert poté, co mu fakta dávají za pravdu

Lékař a olympionik Lukáš Pollert se v rozhovoru pro RadioUniversum.cz vyjádřil ke covidu-19. Podle j…