Trestat, jinak hrozí, že to udělá Válek znovu... Právník Rajchl ostře k pandemickému zákonu

12.2.2022 8:02 odp. | Komentář

„Je to jako dočasný pobyt sovětských vojsk v Československu. Řeknete dočasně a kdykoliv ho můžeme prodloužit novelou, což nastalo v současné době,“ vyjádřil se advokát Jindřich Rajchl k pandemickému zákonu. Po posledním rozhodnutí soudu volá navíc po zodpovědnosti politiků, kteří protiústavně omezili práva Čechů, kteří nebyli očkováni, a také po odškodnění tam, kde je to možné.

Trestat, jinak hrozí, že to udělá Válek znovu... Právník Rajchl ostře k pandemickému zákonu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jindřich Rajchl

Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu ČR skončila nutnost prokazovat se například v restauracích nebo při využití služeb covidovým certifikátem. Jindřich Rajchl ani nečekal nic jiného: „Nic jiného se nedalo čekat, od začátku jsem tvrdil, že opatření je protiústavní a nezákonné a soud to potvrdil. Je to dobře; na druhou stranu je tragické a šílené, že vůbec platilo. Způsobilo miliardové škody, donutilo miliony lidí se naočkovat proti své vůli a způsobilo nárůst podzimní vlny, protože stát nedbal na ochranu zdraví a život spoluobčanů, ale jenom nařídili institut tzv. bezinfekčnosti. Kdo chtěl žít normální život, musel se naočkovat,“ řekl advokát s tím, že reálně vláda věděla, že očkovaní přenášejí nemoc a mohou nemoc chytit, takže podzimní vlna byla důsledkem tohoto tragického rozhodnutí.

„Nejhorší pro mě je, že stát nemá ani elementární slušnost, aby řekl: Omlouváme se za tu chybu a připravíme odškodné těm, komu byla způsobena škoda. Nedá se jen říci, že soud urychlil jejich rozhodnutí, ale je namístě, aby nesli politickou i právní odpovědnost a aby nahradili škodu. Trpěli tím nejenom hospodští a hoteliéři, ale i spousta dalších, a opatření napáchalo mnoho škod včetně těch, které nahradit nelze. Rodiče nemohli jít na besídku svých dětí, do tanečních a přišli o zážitky, které jsou jednou za život. Ty nelze kompenzovat a finančně ohodnotit,“ vysvětlil Rajchl. Proto je podle něj nezbytná kompenzace tam, kde to lze. A kde kompenzace možná není, je namístě řádná a důsledná omluva za rok a půl ničení života a segregování obyvatel na dvě skupiny. Řada lidí tak musela podstoupit zákrok, který nechtěla.

Ministr nemá mít pravomoc římského diktátora

Právník Rajchl se domnívá, že škody by měl stát uhradit i přesto, v jaké finanční situaci se nachází. Přístup, že stát něco dluží, a proto poškozenému nic nedáme, považuje za nesmyslný. „Jestliže stát způsobí škodu, musí ji nahradit. A já věřím, že kdybychom nesmyslně masivně netestovali za miliardu měsíčně, tak by se peníze našly. Určitě by s nimi bylo naloženo lépe než masivním testováním,“ uvedl.

Podotkl, že pokud nebude nikdo potrestán, budou narušeny právní principy. „Pokud zastupitelé rozhodnou o nákupu laviček a za dva roky přijde znalecký posudek, že se lavička dala koupit levněji, hrozí jim stíhání a budou mít problémy. Někdo, kdo se ráno vzbudil, napsal opatření za miliardové škody, které dramaticky a negativně ovlivnilo život v České republice, a teď ho soud zrušil. Je elementární záležitostí právního státu, že někdo musí nést odpovědnost za škody. A pokud se tak nestane, pak hrozí, že ministr Vlastimil Válek (TOP 09) vydá podobná opatření znovu, protože se mu nemůže nic stát, i když je soud zruší,“ vysvětluje Jindřich Rajchl.

Anketa

Měl by ombudsman Křeček skončit za výrok, že Romové si za svou bytovou situaci můžou sami?

0%
98%
hlasovalo: 34523 lidí
Od začátku označuje pandemický zákon za legislativní paskvil. „Kritizoval jsem ho už před rokem, kdy byli právníci, kteří protestovali, umlčováni argumentem, že je to jenom na rok. Vidíme, že to není jen na rok. Je to jako dočasný pobyt Sovětských vojsk v Československu. Řeknete dočasně a kdykoliv ho můžete prodloužit novelou, což nastalo v současné době, kdy se stát nechce zbavit svých pravomocí, protože se politikům zalíbilo řídit život občanů, aby nemuseli chodit do Sněmovny. Jedním dekretem rozhodne, co a kdy chce,“ varuje advokát.

Pandemický zákon je podle něj protiústavní a navíc narušuje rovnováhu dělby moci mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. „Jednoznačně vychyluje dělbu moci ve prospěch moci výkonné a vytváří velmi riskantní prostředí, kdy dává do ruky ministra zdravotnictví bianco šek, do kterého si může vypsat, co sám rozhodne. V právním a demokratickém státě je to nemyslitelné. V jednom z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je napsáno, že ministerstvo zdravotnictví by nemělo mít pravomoci římského diktátora. A tento zákon pravomoci ministru zdravotnictví svěřuje. Když vidím ministra Válka, co předvádí, tak takovému člověku bych tyto pravomoci svěřovat nechtěl,“ sdělil Rajchl.

Právě schválení sporného pandemického zákona, který dává třem českým ministrům možnost nařídit testování, uzavřít školy či veřejná místa, a to bez možnosti, aby soud takové nařízení projednal přednostně, tomu bránilo obstrukcemi hnutí SPD. Ve Sněmovně zdržovali projednávání i desítky hodin. Předseda SPD Tomio Okamura za to čelil silné kritice. „Jestliže vláda zneužila institutu legislativní nouze a tlačí na projednání zákona bez řádné diskuse, bez projednání ve výborech a s odbornou veřejností, a pak kritizuje, že někdo využívá legitimního institutu obstrukce, který je v jakékoli parlamentní demokracii znám už stovky let, tak je to jen k pousmání. Ti lidé vůbec nemají sebereflexi,“ připomíná Rajchl.

Nemusíme živit 200 poslanců

Novelu zákona nakonec Poslanecká sněmovna schválila, avšak neprošla u senátorů, a tak ji poslanci dostanou na stůl znovu. A jak to tedy s pandemickým zákonem podle advokáta nakonec dopadne?

„Je pravděpodobné, že Poslanecká sněmovna přehlasuje senátorské veto, protože mezi poslanci nejsou tak samostatné osobnosti jako jsou senátoři, kteří se rozhodují každý sám za sebe. Kdežto ve Sněmovně se hlasuje přes kluby, kde je disciplína opravdu vysoká. Každý poslanec, který projeví nesouhlasný názor, by si připravil velmi nepříjemné chvilky a de facto by si zlikvidoval kariéru v politické straně, ve které je. Bohužel to ukazuje, že Poslanecká sněmovna je souborem nesvéprávných jedinců, kteří se rozhodují podle toho, jak jim to stranické sekretariáty nadiktují. Nemusíme pak živit 200 lidí, ale politické sekretariáty nám mohou říci, jak to bude, a ušetříme spoustu peněz,“ zmiňuje Rajchl s nadsázkou.

Současně přemítá, že poslanci pravděpodobně hlasují o zákonu, který ani nečetli a o němž ani nevědí, co by mohl způsobit a jaké možné negativní důsledky přinese. Pandemický zákon vidí Rajchl jako rafinovanější, než je vyhláška o povinném očkování, protože ten zákon není konkrétní. Otevírá tak Pandořinu skříňku, možnost a pokušení nařídit cokoliv a kýmkoliv.

„V jaké době žijeme, že takový zákon nebyl podroben odborné diskusi, nevyjádřili se k němu právníci ani lékaři a jen je tlačen, aby měli nástroj na regulaci života v České republice. Za situace, kdy soud téměř 50krát zrušil mimořádná opatření vlády. To je nejlepší důvod, aby ministerstvo zdravotnictví takovou pravomoc už v ruce nemělo,“ usoudil bývalý právník Trikolory Jindřich Rajchl.

Po odchodu z hnutí Trikolora hodlá Rajchl založit vlastní politickou stranu. Více ale zatím prozradit nechce. „Intenzivně na tom pracujeme a během několika týdnů budeme zveřejňovat informace. Věřím, že v současné době vzniká prostor pro politický subjekt, který bude reprezentovat zájmy občanů, a ne své vlastní. Lidé jsou uzurpováni a diskriminováni, nehledě na jejich potřeby. Politika je odtržená od lidí. Jestliže je v současné době největší starostí české vlády digitální pas a hledání národního ptáka, tak největší starosti českých občanů je cena pohonných hmot, energií, omezování práv a svobod a zhoršování kvality života jako takové. Proto vznikl prostor pro nový subjekt založený na odbornících a osobnostech politického a společenského života, aby se jednou dostali k moci lidé, kteří berou politiku jako službu pro veřejnost, ne jen k obohacení nebo k povýšení svého ega. Věřím, že to lidé ocení a uvidí, že politika se dá dělat slušně, férově a pro lidi, nikoliv pro politiky,“ sdělil Rajchl.

Na dotaz, že podobné cíle mělo a má i hnutí Trikolora, které opustil, jak tedy hodlá zajistit, aby jeho strana byla tou správnou volbou, odpovídá: „Jediná záruka je v lidech, kteří ve straně budou. Slibovat můžete všechno všem, ale realita je, že stranu tvoří konkrétní lidé. A ti lidé mají za sebou resumé, co dělali v posledních dvou letech ohledně práv a svobody v zemi. A co udělali v posledních dvou letech, je největší zárukou, jak se chovat v letech příštích,“ dodal advokát Jindřich Rajchl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Zuzana Koulová

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …