Trosky, požáry, mrtví. VIDEA z Izraele. Palestinský teror pokračuje, přišla odveta

14.05.2021 11:23

Během posledních pár dní vypálila teroristická organizace Hamás na izraelská města na 1 800 raket. Pohled na noční nebe nad Izraelem a na rakety, které sestřeluje vyspělý izraelský protiraketový systém, budí úžas i obavy. Izraelské armádě mezitím došla s teroristy trpělivost a v pátek zahájila vlastní operaci.

Trosky, požáry, mrtví. VIDEA z Izraele. Palestinský teror pokračuje, přišla odveta
Foto: Repro ČT24
Popisek: Izraelský protiraketový systém likviduje rakety vystřelené z Pásma Gazy

Napětí mezi Izraelci a Palestinci stále neutichá. Teroristická organizace Hamás vypálila na izraelská města na 1 800 raket. Více než 400 z nich se však zřítilo ještě v Gaze nebo nefungovala správně. Izraelská armáda se rozhodla rázně odpovědět. Střety nepřežilo 119 lidí, 31 dětí a 19 žen, hlásí palestinští zdravotníci. Na izraelské straně zemřelo podle úřadů 8 osob. Jeden voják, šest izraelských civilistů a jeden občan Indie, který v Izraeli pracoval.

V Aškelonu dopadající rakety poničily několik domů a aut. Záběry z mobilních telefonů odhalují velké díry ve zdech, prach na automobilech a suť na zemi.

 

 

Další rakety teroristů z Hamásu směřovaly na hlavní izraelské Ben Gurionovo letiště. Protiraketový systém je však zlikvidoval.

 

 

Raket nezůstala ušetřena ani Beer Ševa, město, kde se nachází Ben Gurionova univerzita.

 

 

Podle agentury Reuters v pátek izraelská armáda zahájila největší vojenskou operaci v současných střetech. Podplukovník Jonathan Conricus, mluvčí izraelské armády, oznámil, že v akci se objeví na 160 letadel a dělostřelectvo. Na severu a na východě Gazy se v pátek ozývají výbuchy.

Některé operace ale byly odstartovány už v noci. Na sociálních sítích kolují videa ohnivých výbuchů v Gaze, o které se postarali právě izraelští vojáci. Udeřili na pověstné podzemní tunely, kterými se na palestinské území dostávají zbraně a další materiál.

 

 

Arabská strana popisuje izraelské operace v Gaze jako „Velké sionistické násilí“. Jeden z útoků směřoval na město Bejt Hanún. Za oběť mu padlo několik domů. Video kolující po sociální síti Twitter ukazuje suť ležící v ulicích, prach ve vzduchu a zborcené stavby.  

 

 

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15873 lidí
K pozemní invazi na palestinská území však podle agentury Reuters prozatím nedošlo.  

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek uvedl, že kampaň „bude trvat déle“.

Americký prezident Joe Biden vyzval ve čtvrtek k deeskalaci násilí s tím, že očekává výrazné snížení raketových útoků. Jeho výzva, stejně jako výzvy OSN, Egypta a Kataru ke zklidnění situace, však prozatím zůstávají nevyslyšeny.

Teroristé z Hamásu namísto jednání o zklidnění situace zveřejnili video své nové rakety dlouhého doletu  - Ajjáš 250. Jedna z těchto raket směřovala na letiště ve městě Ejlat.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

22:08 Peklo kvůli vakcínám. USA, země svobody? Legendární boxer nemohl mlčet

Očkování proti covidu-19 vyvolává velké názorové neshody nejen ve společnosti, ale i v oblasti vrcho…