U Havla, to byla jiná doba. Teď vědí, co dělají. A kryjí si záda. Advokát Ortman jasně

22.10.2021 20:00 | Rozhovor

Argumenty proti přesunu pravomocí prezidenta podle advokáta Jaroslava Ortmana přineslo včerejší video Miloše Zemana z nemocnice, jak podepisuje svolání Sněmovny. Sám už dříve doporučoval neuhánět k aktivaci článku 66 tak rychle, aby se to proti aktérům neobrátilo.

U Havla, to byla jiná doba. Teď vědí, co dělají. A kryjí si záda. Advokát Ortman jasně
Foto: Repro CNN Prima NEWS
Popisek: Prezident Zeman podepisuje v nemocnici svolání PSP ČR

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45682 lidí
„Miloš Zeman je nemocný, to je jasné. Zřejmě je ve stavu, kdy není způsobilý vykonávat funkci. Miloš Zeman žil svůj život, jak žil, a tady jsou nějaké důsledky. Všichni, kteří jsme na tomto světě, budeme mít jednou zdravotní problémy. Nechci to soudit,“ řekl ke zdravotnímu stavu hlavy státu advokát. Podle něj není z oznámení nemocnice jasné, zda je prezident ve své funkci schopen něco rozhodovat. Ústřední vojenská nemocnice v Praze totiž uvedla, že není schopen vykonávat svoji funkci. „Je to citlivá věc a podle mě jde o to, zda prezident může vykonávat funkci, tedy rozhodovat ve věcech. Jestli nemůže vstát z postele nebo sedí či leží, není podstatné. Takže bude nutné, aby lékaři doplnili zprávu o zdravotním stavu prezidenta v tom, zda je schopen vydávat rozhodnutí čili vykonávat pravomoc. To je podstatné,“ upozornil Jaroslav Ortman.

Za citlivou věc to označil i z pohledu veřejnosti. Pracovníci z prezidentské kanceláře jako Vratislav Mynář či Jiří Ovčáček prý navíc ztratili důvěru české společnosti: „Bylo chybou, že se mlžilo a že se vydávala prohlášení. Úplný fór bylo svolání tiskových konferencí, na kterých bylo řečeno, že se vlastně nic neděje, prezident je v pořádku, ale neuváděl se zdravotní stav. To může veřejnost jen těžko skousnout,“ uvedl právník s tím, že nyní záleží na tom, jak s tím naloží současná státní moc. Podle Ortmana by však měli sami z funkce kancléře i tiskového mluvčího odejít. Chápe tak výzvu dosavadního premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Mynář odstoupil. „Andrej Babiš řekl, co cítíme všichni. Pokud to Mynář neudělá, bude dehonestace pokračovat,“ prohlásil.

Mynář by měl odstoupit

Nejasná je podle něj i návštěva předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta den poté, co už Mynář věděl o vážném zdravotním stavu hlavy státu a nechal ho podepsat svolání Sněmovny. „Čistému vše čisté, a jestliže kancléř takové údaje zatají, možná že mlží a možná i přesvědčí Vondráčka, že je to v pořádku, tak je to jeho chyba a musí za to nést důsledky. Ten člověk tam nemá co dělat a podle mě by měl odstoupit,“ podotkl Jaroslav Ortman. A co si myslí o aktivaci článku 66 ústavy, podle nějž by mohly být prezidentovi odebrány některé pravomoci, protože není schopen výkonu úřadu? „To, co se děje, tedy aktivace článku 66, je logickým důsledkem lékařské zprávy, kterou dostal předseda Senátu, a já ji neznám. Z toho, co bylo publikováno, je zřejmé, že Zeman tu funkci vykonávat nemůže, takže tato činnost je namístě. Jen bych neuháněl k cílové rovince tak rychle. Do 8. listopadu se nestane nic, protože Sněmovna neexistuje, není ustanovená a Senát se může scházet a hřímat, ale… uvidíme. Proto je správně, že chtějí aktualizaci zdravotního stavu prezidenta,“ řekl advokát.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pak však Vratislav Mynář uspořádal tiskovou konferenci a ukázal video, na němž Zeman podepisuje svolání Sněmovny a vtipkuje, zcela jasně byl při smyslech a věděl, co dělá: „Nechápu, proč to Mynář nezveřejnil dříve, bylo by to všechno úplně jinak. Zdržování a publikování videa po kritice předsedy Vondráčka nebylo vhodné. Argumenty proti aktivaci rozhodně video přineslo, protože prezident je unaven, ale evidentně při smyslech, může rozhodovat i podepisovat. Na to, aby se řeklo, že není způsobilý funkci vykonávat… video přineslo spíše potvrzení o opaku,“ uvedl k tomu Ortman.

Ke srovnání s bývalým prezidentem Václavem Havlem, který v pražské nemocnici Motol strávil přes rok, byl i v kómatu poté, co mu odoperovali kus plíce, uvedl, že Václav Havel byl ikonou v jiné době. „Byl ikona, marná sláva, takový prezident už nebude ani z těch, co přijdou po Miloši Zemanovi. Pokud jde o Václava Havla, byla úcta k člověku tak veliká, že by to nikdo neudělal. Navíc informace o zdravotním stavu byly naprosto transparentní. Myslím, že Dagmar Havlová tehdy hovořila o tom, jak na tom prezident je. Je to strašně nepříjemné všem, aby se o zdravotním stavu kohokoliv z nás publikovalo veřejně. Nicméně prezident je státní činitel, nejvyšší představitel, a proto je správné, abychom to věděli,“ shrnul Ortman. U Václava Havla to prý nikoho ani nenapadlo. „Prezident Havel funkci vykonávat mohl, ale současně jsem si vědom i toho, že trpěl nemocí, která mohla být smrtelná. Jsou dvě měřítka. Samozřejmě že mi můžete říci, že Havel měl být podroben stejnému režimu jako nyní Zeman, ale na druhou stranu byla jiná doba,“ uvedl.

Ortman: Předseda Senátu ví, co dělá

Jaroslav Ortman dále vyjádřil přesvědčení, že předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ví, co dělá, a stejně tak jeho zástupce Jiří Růžička (TOP 09) a za své kroky odpovídají: „Jestli se Miloš Zeman uzdraví – a přál bych mu, aby se tak stalo – je možné předpokládat, že bude radikální ve vztahu k těm, kteří ho chtěli zbavit pravomocí. Tohle my nevíme, to je mimo dosah pozemské spravedlnosti.“ Advokát nesouhlasí s nápadem na další vyšetření Miloše Zemana lékařským konziliem, jak navrhuje například šéf lidovců Marian Jurečka, aby nedocházelo k diskusím, zda se formující se vláda nechce rychle zbavit prezidenta s odlišnými názory. „Marian Jurečka si je vědom, že pokud bude prezident vyřazen z této hry, tak odpovědnost padne na ty, kteří tohle připravovali. Takže Jurečka dobře ví, o čem mluví, proto si kryje záda.“

Ale přidal také varování před změnami, které by při změně pravomocí hlavy státu mohl pocítit právě hradní kancléř Mynář: „Jestli je někdo aktivní v celé věci, je to Senát a zdálo se, že se nemůže dočkat, kdy Zeman nebude moci vykonávat pravomoci. Tempo změn ze strany Senátu bylo zbytečně rychlé a postupně mohlo začít lidem vadit. Byl bych opatrný i ve vztahu k těm, kteří v aparátu pracují,“ řekl Jaroslav Ortman. Vyjádřil se také k nezávislému senátorovi Pavlu Fischerovi, který aktivaci článku 66 podporuje, avšak v době prezidentování Václava Havla a jeho nemoci nic takového ani nezmiňoval. „Do hlavy senátora nevidíme, ale pokud by dělal salta mortale, pak ukazuje, že nejde o princip, ale o jména. A to by bylo špatné,“ sdělil Ortman.

Na otázku, jak hodnotí dosavadní prezidentování Miloše Zemana, odpověděl, že je prezidentem rozporuplným. „Je to člověk, který je bezesporu politikem a je zapsán v historii České republiky. Ale současně je to člověk, který byl mstivý, a člověk, který dával najevo své názory možná někdy až příliš radikálně a uzavíral různé opoziční smlouvy. Prostě je to člověk rozporuplný a tak asi zůstane i zapsán,“ dodal právník pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…