USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary

05.07.2020 22:07

Oslavy Dne nezávislosti se ve Spojených státech nesly ve znamení násilí. V ulicích došlo k desítkám případů střelby a v mnoha městech ve statistikách sčítají hrozivé množství mrtvých a zraněných. V Chicagu bylo postřeleno až 67 lidí a nejméně 13 lidí střelným zraněním podlehlo, obětmi jsou i 7letá dívka a 14letý chlapec. V Seattlu demonstrace poznamenal incident, při němž najelo auto do protestujících, kteří blokovali dálnici I-5.

USA: „Auto, auto!“ A lidé letí vzduchem. Krvavý svátek, střelba všude. I malé dítě mrtvé. A ozvala se Hillary
Foto: Repro Twitter
Popisek: Protest na podporu práv občanů černé pleti, Praha, 13.6.2020

Anketa

Sledujete i letos seriál Chalupáři?

38%
62%
hlasovalo: 6523 lidí
Během sobotního večera v Seattlu narazil řidič bílého jaguaru do protestujících, kteří blokovali dálnici I-5. Řidič, jímž je 27letý Afroameričan, vjel do zatáčky vysokou rychlostí, načež se objevil před automobily, kterými protestující proti rasismu pod heslem „Black Lives Matter“ blokovali mezistátní tah. Automobilům se vyhnout dokázal, avšak za nimi již stáli protestující. Těm se již šofér vyhnout nedokázal a srazil dvě osoby. Jedna z nich zemřela a druhá skončila ve vážném stavu.

„Brzy ráno byly dvě ženy zasaženy autem a velmi vážně zraněny, zatímco pokojně protestovaly,“ okomentovala incident starostka Seattlu Jenny Durkanová.

„Nikdo by neměl riskovat svůj život kvůli tomu, že od našeho města, státu a země vyžaduje lepší služby,“ doplnila starostka, která demonstrace podpořila. Na to, že je za incident spoluzodpovědná, jí upozorňují komentující sdílející záběry nehody, sama totiž vyzývala k blokacím dopravy.

Zabitá žena nehodu sama nafilmovala, pouštěla totiž na Facebook přímý přenos z demonstrace. Na záběrech je slyšet zvolání „Auto! Auto!“, načež je slyšet kvílení pneumatik a náraz.

Řidič z místa činu před demonstranty ujet, zastaven byl o kilometr dále. Policie si myslí, že zřejmě na dálnici vjel mimo policejní hlídky, jež ji blokovaly.

„Genderově ne-binární bílá osoba zabita východoafrickým mužem na takzvaném ‚Black Femme March‘ v Seattlu... To je zvláštní rekapitulace ‚aktuálního dění‘,“ komentuje událost britsko-americký novinář Michael Tracey.

Oslavy Dne nezávislosti skončily na mnoha místech střelbou

Víkend byl dosti násilný i v dalších částech USA. V Chicagu bylo postřeleno až 67 lidí a nejméně 13 lidí střelným zraněním podlehlo, obětmi jsou i 7letá dívka a 14letý chlapec.

Ke střelbě v ulicích dochází i v New Yorku, v něm byli o víkendu zabiti nejméně tři lidé. Po jednom mrtvém je v Baltimoru a Memphisu. Čtyři zastřelé vykazují statistiky z Filadelfie. V St. Louis a v Clevelandu byly postřelené děti, včetně osmileté holčičky.

Rozruch je i na politické scéně

Neklidná situace je přitom nejen v ulicích, ale i na politické scéně. Hillary Clintonová se obula do prezidenta Donalda Trumpa kvůli koronavirové pandemii. Prohlásila, že by to „zvládla lépe“.

„Nebyli bychom schopni zastavit pandemii na našich hranicích tak, jak chtěl Trump na začátku, ale jsme si jisti, že bychom mohli udělat lepší práci při záchraně životů, chovali bychom se lépe a zodpovědněji,“ řekla Clintonová. Kromě zdravotnictví zkritizovala i pozastavení ekonomické činnosti a prohlásila: „Vím, že bych udělala lepší práci.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

4:38 Euro ne! Dřel jsem jak mezek, očesali by mě. Já jsem Češka jak poleno, chci korunu. Petice Svobodných s Trikolorou a Soukromníky oslovila Čechy. Rychle roste

Jsem Češka jako poleno, měli bychom mít svoji měnu. V Německu na euru prodělali kalhoty! Euro? Celý …