Uchazeči o Hrad nejsou pro zákonnou úpravu postavení manželky

24.12.2017 18:20

Prezidentští kandidáti nejsou pro zákonnou úpravu postavení manželky prezidenta. Domnívají se, že taková změna oproti současnému stavu není nutná. Kandidáti na prezidenta to uvedli v odpovědích na anketní otázku ČTK. Neodpověděl na ni současný prezident Miloš Zeman.

Uchazeči o Hrad nejsou pro zákonnou úpravu postavení manželky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na chrám sv. Víta v areálu Pražského hradu
reklama

Podnikatel a textař Michal Horáček se vznikem speciálního zákona nesouhlasí. „Manželka prezidenta má už z hlediska symboliky svého postavení velkou moc a nechal bych na každé jednotlivé ‚první dámě‘, aby s ní naložila, jak nejlépe umí,“ uvedl. Dodal, že jeho žena by se jistě věnovala tomu, co dělá už řadu let, tedy péči o hendikepované a opuštěné děti, o umírající a o „další křehké mezi námi“.

Ani bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš pro nový zákon nevidí důvod. „A jak znám manželku, na výsady si nikdy nepotrpěla,“ poznamenal. Pro lékaře a aktivistu Marka Hilšera to není priorita a nebude takovou zákonnou úpravu prosazovat.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer uvedl, že zákon není nutný. „První dáma (nebo první pán!) potřebuje jisté minimální zázemí, které již dnes v rámci kanceláře prezidenta má. Ústavu nebo zákony kvůli tomu nemusíme měnit,“ napsal bývalý spolupracovník prvního českého prezidenta Václava Havla.

Zákonnou změnu nechce ani někdejší předseda vlády Mirek Topolánek. „Některé státy – a nejsou tak daleko od nás – mají první dámy daleko méně viditelné a nikomu to nevadí,“ poznamenal. Pokud by v prezidentské volbě uspěl, jeho manželka by podle něj „šla určitě cestou menší viditelnosti první dámy“.

Měnit zákon v této záležitosti není vůbec potřeba ani podle prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka a proti je i bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek. „Nevím, jak by to mohlo prospět občanům, takže nikoliv,“ uvedl. Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig podotkl, že hlavou státu je prezident. „Navázal bych na (T. G.) Masaryka, který nic takového neprosazoval,“ poznamenal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

19:35 Generál Pavel udeřil na Sputnik. Má jasno. Jenže pak přišli jiní a ukázali realitu v EU. Nehezké

Vakcína, ropa či investice jsou komodity, které jsou používány jako nástroje vlivu a moci. Kdo říká,…