Univerzity reprezentují dolních deset milionů mnohem více, než prezident Zeman, vykládal rektor Bek. Pak se chlubil, kdo jej podporuje do Senátu

07.03.2018 18:03

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu prozradil, že považuje za mimořádně neuctivé, že jako představitel jedné ze státních institucí nedostal pozvánku na inauguraci prezidenta Zemana. Bek nakonec pozván byl, ale nepřijde. Vysvětlil proč.

Univerzity reprezentují dolních deset milionů mnohem více, než prezident Zeman, vykládal rektor Bek. Pak se chlubil, kdo jej podporuje do Senátu
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek

„Já nejsem žádný exhibicionista, abych provokoval skandál, a já nechci vystavovat prezidenta nějakému diskomfortu, takže jsem odmítl,“ prozradil Bek poté, co dodatečně dostal pozvánku od předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Z rozhovoru s předsedou Poslanecké sněmovny vyplynulo, že Hrad Beka nepozval záměrně. Bek si to vysvětluje tak, že spor mezi ním a prezidentem Zemanem nadále trvá.

Určitá propast mezi prezidentem a rektory se projevila již při první inauguraci prezidenta před pěti lety. „Ve chvíli, kdy pan prezident Zeman napadl v tom svém projevu novináře, tak mu tleskala část politiků. Rektoři tehdy seděli blízko představitelů katolické církve a nikoho z nás v tu chvíli nenapadlo tleskat,“ prohlásil host v rádiu.

O chvíli později dodal, že právě vysoké školy považuje za instituce, které reprezentují oněch „dolních deset milionů občanů“. Vysoké školy prý reprezentují společnost více než Miloš Zeman, vyjádřil svůj názor Bek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já myslím, že ve skutečnosti na straně veřejnosti stojí rektoři. Právě vysoké školy jsou instituce, které se za poledních dvacet let hodně otevřely veřejnosti,“ podotkl s tím, že vysoké školy nejsou nějakými uzavřenými elitářskými spolky. „Já považuji univerzity mnohem spíš za představitele oněch dolních deseti milionů než pana prezidenta Zemana,“ zaznělo z úst rektora.

Ve druhé polovině svého vystoupení Bek potvrdil, že je rozhodnutý zabojovat o senátorský post v Brně. Pokud bude zvolen, nahradí bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou, která již kandidovat nebude. Bek přivítal, že ho v Brně pravděpodobně podpoří jak Zelení, tak ODS, což nebývá úplně obvyklé. Jsou to strany, které mají na řadu věcí rozdílné názory, ale shodnou se na tom, že Senát má sloužit jako pojistka demokracie, a zřejmě mají za to, že Bek by ústavu hájil. „Neměňme ústavní pořádek v době, kdy jsme rozděleni v poměru 51 procent ku 49 v důležitých otázkách,“ vysvětlil svůj postoj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

14:20 TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ MICHAELY KRAUSOVÉ (16:08) V průběhu několika minulých týdnů se v médií…