Univerzity reprezentují dolních deset milionů mnohem více, než prezident Zeman, vykládal rektor Bek. Pak se chlubil, kdo jej podporuje do Senátu

07.03.2018 18:03

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu prozradil, že považuje za mimořádně neuctivé, že jako představitel jedné ze státních institucí nedostal pozvánku na inauguraci prezidenta Zemana. Bek nakonec pozván byl, ale nepřijde. Vysvětlil proč.

Univerzity reprezentují dolních deset milionů mnohem více, než prezident Zeman, vykládal rektor Bek. Pak se chlubil, kdo jej podporuje do Senátu
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

„Já nejsem žádný exhibicionista, abych provokoval skandál, a já nechci vystavovat prezidenta nějakému diskomfortu, takže jsem odmítl,“ prozradil Bek poté, co dodatečně dostal pozvánku od předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Z rozhovoru s předsedou Poslanecké sněmovny vyplynulo, že Hrad Beka nepozval záměrně. Bek si to vysvětluje tak, že spor mezi ním a prezidentem Zemanem nadále trvá.

Určitá propast mezi prezidentem a rektory se projevila již při první inauguraci prezidenta před pěti lety. „Ve chvíli, kdy pan prezident Zeman napadl v tom svém projevu novináře, tak mu tleskala část politiků. Rektoři tehdy seděli blízko představitelů katolické církve a nikoho z nás v tu chvíli nenapadlo tleskat,“ prohlásil host v rádiu.

O chvíli později dodal, že právě vysoké školy považuje za instituce, které reprezentují oněch „dolních deset milionů občanů“. Vysoké školy prý reprezentují společnost více než Miloš Zeman, vyjádřil svůj názor Bek.

„Já myslím, že ve skutečnosti na straně veřejnosti stojí rektoři. Právě vysoké školy jsou instituce, které se za poledních dvacet let hodně otevřely veřejnosti,“ podotkl s tím, že vysoké školy nejsou nějakými uzavřenými elitářskými spolky. „Já považuji univerzity mnohem spíš za představitele oněch dolních deseti milionů než pana prezidenta Zemana,“ zaznělo z úst rektora.

Ve druhé polovině svého vystoupení Bek potvrdil, že je rozhodnutý zabojovat o senátorský post v Brně. Pokud bude zvolen, nahradí bývalou ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou, která již kandidovat nebude. Bek přivítal, že ho v Brně pravděpodobně podpoří jak Zelení, tak ODS, což nebývá úplně obvyklé. Jsou to strany, které mají na řadu věcí rozdílné názory, ale shodnou se na tom, že Senát má sloužit jako pojistka demokracie, a zřejmě mají za to, že Bek by ústavu hájil. „Neměňme ústavní pořádek v době, kdy jsme rozděleni v poměru 51 procent ku 49 v důležitých otázkách,“ vysvětlil svůj postoj.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…