Už jen dva a půl roku Zemanových kšeftů. Martin Fendrych stříhá metr

04.08.2020 20:03

Komentátor Martin Fendrych píše o dění v blízkém okolí prezidenta Miloše Zemana. Na Hradě podle něj panuje neotevřenost, podivné kšefty a neochota podávat informace. Zmiňuje i obžalovaného ředitele Lesní správy Lány, který dál vykonává svoji funkci. V kontextu s tím ukazuje prstem zejména na hradního kancléře Vratislava Mynáře. „Lidé okolo Zemana nás vracejí do 90. let. Na své kšefty mají ještě dva a půl roku,“ píše Fendrych v komentáři na serveru Aktuálně.cz.

Už jen dva a půl roku Zemanových kšeftů. Martin Fendrych stříhá metr
Foto: Repro DVTV
Popisek: Martin Fendrych

V druhé polovině května státní zástupce obžaloval ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka za zmanipulování obří zakázky v prezidentském sídle. Za nestandardní Fendrych považuje přístup Mynáře, který přesto nechal Baláka ve funkci a odvolal se po babišovsku na presumpci neviny. „Už to samo je značně podivné. Je též známo, že do funkce Mynář Baláka dosadil bez výběrového řízení a poté od Sněmovny získal, vylobboval, stovky milionů na stavební práce. Stavbu dozoroval jeho přítel z Osvětiman,“ připomíná komentátor.

Kancléř Mynář podle něj jednoduše Baláka chrání. „Tlačil kupříkladu na tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby v kauze Lesní správy Lány podal stížnost pro porušení zákona,“ dodává.

Zaměřuje se i na další „hradní“ příběh, v němž už přímo figuruje i současná hlava státu. Loni si Zeman koupil za 2,5 milionu stavební pozemek o rozměru tisíc čtverečních metrů v obci Lány. Prodal mu ho místní podnikatel Josef Hošek.

Jenomže díky otázkám novinářů, jež nebyly pitomé, se ukázalo, že z veřejného rozpočtu sídla prezidenta začalo dceři Hoška Ivaně Píšové plynout skoro 1,5 milionu korun. Před sedmi lety na internetu nabízela manikúru, nyní však bude z vytěženého dřeva v Lánech vyrábět prkna. Má živnost na zpracování dřeva a vykonává ji v areálu, který patří Hoškovi. „Hrad ve smlouvách začernil pasáže, aby se nedalo zjistit, kolik platí za prkna a jestli to není víc, než kolik by platil jiným pilám,“ podotýká Fendrych.

Právě dřevo z odpočinkového sídla českých prezidentů v Lánech mířilo od poloviny roku 2017 taky firmě Balákova zetě a rovněž do Číny. „Zřejmě proto, že pro tuto komunistickou říši má prezident slabost. Že však bude dřevo odvezeno do Číny, to nelze vyčíst z registru smluv, zřejmě to patří mezi lánské tajnosti. Balák obchody s Čínou připustil,“ pokračuje komentátor.

„Hrad prohlašuje, že za uplynulých pět let vytěžil v Lánech cca 137 tisíc krychlových metrů dřeva, hodnota v desítkách milionů korun. Se dřevem obecně je ten problém, že není snadné kontrolovat, kolik se ho vytěží a odveze. V případě lánské obory jde navíc o uzavřenou, normálnímu smrtelníkovi nedostupnou oblast,“ přibližuje Fendrych.

„Mynáře, pod nímž se dějí tyto kšefty, drží v křesle prezident Zeman, který, až skončí, bude mít kousek od Lán bungalov. Kancléř má ještě další výhodu, pracuje pro hlavu státu, takže se na něj policie v podstatě nemá šanci dostat. Ti, kteří chrání prezidenta, Mynářovi slouží jako ochrana před případnými policejními štěnicemi. A jen tak mimochodem, náš superpremiér s tím stavem není s to udělat vůbec nic. Zemana se bojí,“ konstatuje Fendrych.

Považuje to za „devadesátky jak vyšité“. „Propletence, do kterých není vidět, stále stejné osoby. A to celé se odehrává okolo našeho superčistého, dvakrát přímo zvoleného prezidenta. Mandát Miloši Zemanovi skončí v březnu 2023, je zhruba v polovině svého druhého období. Lidé okolo něj tedy mají už ‚jen‘ dva a půl roku na to, aby v tomto devadesátkovém způsobu života pokračovali,“ uzavírá Fendrych svůj komentář.

reklama

autor: nab

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …