V Charkově rozkradli miliardy na obranu. Takto. Skandál z Ukrajiny, kde jde o hodně

14.05.2024 16:20 | Zprávy

Ruská armáda minulý týden spustila ofenzivu na severovýchodě Ukrajiny směrem na Charkov a za 48 hodin dobyla území větší, než získala ukrajinská strana za celou loňskou protiofenzivu. Důvodem pro snadný postup Rusů bylo i neexistující opevnění, na jehož výstavbu přitom byly vynaloženy miliardy hřiven. Ukrajinská právnička Martina Boguslavetsová z nevládní organizace Institute of Legislative Ideas v Kyjevě upozorňuje na řadu podezřelých smluv s fiktivními společnostmi, které byly podepsány bez výběrového řízení. „Ztratily se tady miliardy hřiven,“ má jasno Boguslavetsová.

V Charkově rozkradli miliardy na obranu. Takto. Skandál z Ukrajiny, kde jde o hodně
Foto: Repro Substack
Popisek: Proti-tankové překážky - dračí zuby

Koncem týdne ruská armáda otevřela na severu Ukrajiny poblíž Charkova novou frontovou linii. Během víkendu se ruským silám podařilo postoupit. Jak uvedl vojenský analytik Tyler Weaver v sobotu, Rusové postoupili minimálně pět kilometrů ve skoro padesátikilometrové zóně na sever od Charkova a obsadili asi tucet malých vesnic. „Když to porovnáme, na taktické úrovni je to mnohem větší úspěch v 48 hodinách, než měli Ukrajinci za celou loňskou ofenzivu, navíc s triviálními ztrátami pro ruskou armádu,“ srovnává.

Z řad ukrajinské armády se objevily stížnosti, že neexistovala žádná první linie opevnění. Na postup Rusů si pro BBC stěžoval Denys Jaroslavskyj, velitel zvláštní průzkumné jednotky. „Nebyla žádná první obranná linie. Viděli jsme to. Rusové prostě přišli. Prostě vešli, žádná minová pole,“ řekl. Svá slova dokázal záběry z dronů. Dodal, že ukrajinští představitelé tvrdili, že obranné prvky jsou za velké peníze budovány. Ale žádné tam nebyly. „Buď to byla neschopnost, nebo korupce. To není jenom selhání. To je zrada,“ řekl Jaroslavskyj.

„Samozřejmě že jsem naštvaný. Když jsme o toto území bojovali v roce 2022, ztratili jsme tisíce lidí. Nasadili jsme svoje životy. A teď, protože někdo nepostavil opevnění, tak zase ztrácíme lidi,“ vyjádřil se pro BBC.

Výkonná ředitelka nevládní organizace Institute of Legislative Ideas v Kyjevě Martina Boguslavetsová rozkrývá smlouvy s podezřelými firmami, kde se ztratily miliardy hřiven bez toho, aniž byla položena jediná mina nebo vystavěno jediné opevnění. „Charkovská oblastní vojenská správa převedla mnohamilionové zakázky na výstavbu opevnění, které stály celkem sedm miliard hřiven, na fiktivní firmy,“ tvrdí Boguslavetsová v komentáři pro ukrajinský deník Pravda.

Konkrétně odbor bydlení a komunálních služeb a Palivový a energetický komplex Charkovské oblastní vojenské správy uzavřely přímé smlouvy na dodávky dřeva pro opevnění s fiktivními společnostmi. „Všichni začali vydělávat miliony během několika měsíců po registraci. Klasicky na základě přímých smluv a bez výběrových řízení,“ upozorňuje právnička.

Oddělení Charkovského úřadu pro obranné zakázky totiž vybralo pro obranné zakázky nově registrované nejmenované společnosti a individuální podnikatele. „Majitelé těchto firem navíc nepřipomínají úspěšné podnikatele a podnikatelky – mají za sebou desítky soudních sporů, od krádeží whisky po domácí násilí na manželích a matkách, někteří z nich byli zbaveni rodičovských práv a měli exekuce na bankovní úvěry,“ vypočítává Boguslavetsová.

Jenže peníze k těmto domnělým podnikatelům ve skutečnosti ani nedoputovaly. „Dalším zajímavým detailem je, že tito příjemci zřejmě ani nevědí, že jsou milionáři. Koneckonců nadále pracují na poli nebo na směny  v továrnách,“ upozorňuje právnička na korupci při vojenských zakázkách kolem Charkova.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

A prachy šly přes Fialovu kampeličku-ani bych se nedivil... , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseF.L.Hek , 14.05.2024 16:48:15

|  20 |  0

Další články z rubriky

EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

12:20 EU prý zvažuje omezení pro Orbána. Jeho snaha ale našla zastání. U zasloužilých

Zdá se, že Rusové mají dlouhé prsty. Poznali to jak v Německu, tak ve Finsku. Mezitím Evropská unie …