V úvodu pořadu hovořil o prezidentských pravomocích. Podivoval se nad tím, že dnes chce řada politiků omezovat pravomoci prezidenta, ale když to navrhovala ČSSD ještě před první přímou volbou prezidenta, sociální demokraté narazili. Tejc přesto trvá na tom, že by bylo dobré do určité míry oslabit prezidentovu moc nad Českou národní bankou. Připomeňme, že prezident vybírá členy Bankovní rady ČNB a nepotřebuje souhlas nikoho dalšího.
„Viděli jsme v minulosti u Václava Havla i u Václava Klause, že vybírali jen z určitého okruhu ekonomů... Finanční skupiny mají zájem na ovlivňování politického dění, koneckonců to vidíme v USA, a čím méně prostoru k ovlivňování finančním skupinám necháme, tím lépe,“ konstatoval host. Tyto finanční skupiny by mohly mít zájem ovlivnit chod nezávislé České národní banky. „Myslíte si, že takto mohl být ovlivněn i Miloš Zeman?“ ptala se moderátorka Zuzana Tvarůžková. „Já jsem přesvědčen, že Miloš Zeman ne, protože ta předvolební kampaň přišla rychle a nebyl na to čas,“ odvětil.
Byl by rád, kdyby se Bankovní rada ČNB obsazovala stejně, jako se obsazuje Ústavní soud ČR, tedy za součinnosti senátu a prezidenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp