V USA vidíme, že finančníci ovlivňují politiku. My to musíme omezit, volá Tejc

05.09.2016 19:22 | Zprávy

Předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) v pondělním Interview ČT24 popsal, v čem by omezil pravomoci prezidenta. Zastal se Andreje Babiše ve věci romského pracovního tábora v Letech. Babiš se prý omluvil, a to stačí. Pokud to nestačí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), může Babiše okamžitě odvolat. Babiše je však třeba omezit v jeho snaze kumulovat moc...

V USA vidíme, že finančníci ovlivňují politiku. My to musíme omezit, volá Tejc
Foto: archiv J. Tejc
Popisek: Předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD)

V úvodu pořadu hovořil o prezidentských pravomocích. Podivoval se nad tím, že dnes chce řada politiků omezovat pravomoci prezidenta, ale když to navrhovala ČSSD ještě před první přímou volbou prezidenta, sociální demokraté narazili. Tejc přesto trvá na tom, že by bylo dobré do určité míry oslabit prezidentovu moc nad Českou národní bankou. Připomeňme, že prezident vybírá členy Bankovní rady ČNB a nepotřebuje souhlas nikoho dalšího.

„Viděli jsme v minulosti u Václava Havla i u Václava Klause, že vybírali jen z určitého okruhu ekonomů... Finanční skupiny mají zájem na ovlivňování politického dění, koneckonců to vidíme v USA, a čím méně prostoru k ovlivňování finančním skupinám necháme, tím lépe,“ konstatoval host. Tyto finanční skupiny by mohly mít zájem ovlivnit chod nezávislé České národní banky. „Myslíte si, že takto mohl být ovlivněn i Miloš Zeman?“ ptala se moderátorka Zuzana Tvarůžková. „Já jsem přesvědčen, že Miloš Zeman ne, protože ta předvolební kampaň přišla rychle a nebyl na to čas,“ odvětil.  

Byl by rád, kdyby se Bankovní rada ČNB obsazovala stejně, jako se obsazuje Ústavní soud ČR, tedy za součinnosti senátu a prezidenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jan Lipavský byl položen dotaz

Vážený pane ministře,

ocituji vám něco z Wikipedie: Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždycky jsi byl pohlavní úd. Topolánek v přestřelce s Motoristy

21:25 Vždycky jsi byl pohlavní úd. Topolánek v přestřelce s Motoristy

Na sociální síti X došlo k ostré výměně názorů mezi bývalým poradcem Václava Klause Borisem Šťastným…