V lidech roste oprávněný pocit křivdy a nespravedlnosti, varuje István Léko

23.12.2017 7:21

Šéfredaktor Lidových novin István Léko sepsal poněkud pochmurný předvánoční komentář. V obyčejných lidech prý sílí pocit, že zákony neplatí pro všechny. Zatímco obyčejní lidé zákony musí dodržovat, jejich vlivnější a bohatší spoluobčané mohou zákon porušovat a svým méně šťastným občanům se navrch mohou vysmívat.

V lidech roste oprávněný pocit křivdy a nespravedlnosti, varuje István Léko
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž
reklama

„Pokud lidé, tedy voliči, budou mít nejen pocit, ale i přesvědčení, že si někdo, typicky ti mocní, vlivní a bohatí, mohou páchat beztrestně cokoliv, zatímco běžný občan je tvrdě trestán za zanedbatelné prohřešky, povede to k  rozkladu společnosti a její radikalizaci, což se pak promítne do výsledků voleb. Bohužel to, co v posledních letech často vidíme v České republice, zmíněné principy v žádném případě nenaplňuje a v občanech vzbuzuje zcela oprávněný pocit křivdy a nespravedlnosti,“ varuje před Vánocemi politiky Léko.

Okamžitě přidává pár příkladů, ze kterých jsou lidé znechucení. Tak třeba v roce 2008 došlo k vlakovému neštěstí ve Studénce. Na trať se zřítil most, do kterého narazil mezinárodní rychlík. Osm lidí srážku nepřežilo. Obyčejný člověk by řekl, že lidé, kteří most projektovali a stavěli, budou potrestáni za to, že svou práci neodvedli úplně dobře, za což již zmíněných osm lidí zaplatilo životem. Jenže chyba lávky. Nejenže soud řešil kauzu mnoho a mnoho let, takže o nějaké rychlé spravedlnosti nemůže být ani řeči, ale soudce letos konstatoval, že nelze viníka neštěstí přesně určit a osm obžalovaných osob osvobodil. Obyčejný člověk nad tím může jen skřípat zuby.

Totéž se dá říci o kauze někdejšího poslance za ČSSD a hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Toho v roce 2012 nachytali s penězi v krabici od vína: podle všeho šlo o peníze získané nepoctivě, korupční cestou, ale soudy dodnes nevynesly pravomocný verdikt, takže na Davida Ratha je třeba hledět jako na nevinného. Ačkoli má obyčejný člověk pocit, že politika nachytaného s miliony v krabici od vína bude snadné spravedlivě odsoudit. Jenže není.

Do třetice všeho zlého se nás prý prezidentský kandidát Mirek Topolánek přesvědčuje, že se jeho kamarádovi Marku Dalíkovi stala justiční křivda. Topolánek sice už několikrát prohlásil, že by jako prezident Dalíkovi nedal milost, ale Léko stejně spekuluje, zda by svůj slib Topolánek dodržel.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…