Nejvyšší správní soud již několikrát shodil opatření Ministerstva zdravotnictví jako nedostatečně odůvodněná. Pokaždé ovšem poskytl ministerstvu čas, aby opatření odůvodnil. Ministerstvo pak opatření vydalo znovu, nicméně opět bez dostatečného odůvodnění. Z nahrávky, kterou získal časopis Reflex a pochází z jednání Legislativní rady vlády, je zřejmé, že ti, kdo znění opatření připravovali, si byli vědomi toho, že je Nejvyšší správní soud opět shodí, minimálně rizika, že se tak stane. Toto jednání se konalo před prázdninami.
Již ze začátku rozhovoru je zřejmé, že jednak Legislativní rada vlády nevěděla, zda má ministerstvo data, kterými by opatření obhájilo. A tuto informaci neměl k dispozici dokonce ani Jan Knytl, vedoucí legislativního oddělení samotného ministerstva. „Samozřejmě jsme si vědomi toho, že většina těch opatření byla shozena právě díky absenci jasného odůvodnění.“ Výhrady k opatřením měl např. advokát a člen Leg. rady Jan Dědič.
Bývalý ministr spravedlnosti Kněžínek pak prozradil toto: „Vždycky jsem vnímal, že ta ochrana po první dávce se v podstatě zavedla, protože se to nestíhalo do léta, aby lidi mohli cestovat. Že to vlastně o žádné kvalifikované závěry úplně opřené není. Ale budiž, ale tím spíš když ta indická mutace je takovým rizikem a chceme teda tímhle způsobem zasahovat do práv.“
Obavy, že nařízení budou NSS zrušena, měl i ústavní právník Jan Kudrna. „Teď to říkám z důvodu ochrany instituce Legislativní rady vlády, že jsme poprvé vlastně zataženi do tohoto, a obávám se, že až dojde k soudnímu řízení, tak pokud nedopadne dobře, no tak pak se rozhoří samozřejmě politický boj ze všech stran, kde se zmíní: ‚Ale Legislativní rada vlády to projednala.‘ A pak budou dotazy, co jsme řekli a neřekli, takže doporučuju velkou striktnost a přísnost. A ať je to odůvodnění třeba na dvacet stránek. Ale ať tam jsou využita úplně všechna data i ze světa, která jsou,“ doporučil na jednání. Výhrady měl také profesor Wintr, který mínil, že plošná bezvýjimková povinnost nosit v práci respirátor též před NSS neobstojí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ministerstvo zdravotnictví , opatření , Reflex , testy , Vojtěch , koronavirus , iRozhlas
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu
Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom