Velká Británie momentálně neprožívá své nejšťastnější období. Zdražují potraviny i palivo a některé zboží už z regálů supermarketů zmizelo. Deník New York Times připodobňuje tuto situaci k sedmdesátým létům ve Velké Británii, která také nepatří k období, na které by bylo Spojené království hrdé, zvláště na takzvanou „Zimu nespokojenosti“, kdy stávky a nepokoje na čas odstavily od moci vládnoucí Labour Party. Příznivci Evropské unie považují problémy Velké Británie za následek brexitu, jiní za hlavní příčinu označují pandemii covidu a návrat do normálu. Problémy jsou zejména s nedostatkem řidičů.
Podle článku agentury Bloomberg nemůže premiér Boris Johnson sedět jedním zadkem na dvou židlích. Bude si muset vybrat, zda bude nadále prosazovat tzv. udržitelnost, tedy snižovat uhlíkové emise, nebo zda se rozhodne zasáhnout proti vysokým cenám. V Británii už navíc někteří poskytovatelé energií zkrachovali nebo v očekávání krachu ukončili činnost. Ministr pro obchod už se nechal slyšet, že podporu státu tyto firmy nedostanou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.