Vakcíny: Brusel stojí ve frontě na banány jak ovce. A lidé umírají, píše Pavel Páral

03.02.2021 8:12

Ekonomický novinář a komentátor Pavel Páral pro týdeník Hrot ukázal, že již i ta nejvíce prounijní německá média začínají přisuzovat fiasko s nedostatkem vakcín Evropské komisi. V Česku se však ještě pořád mají najít tací, kteří tvrdí, že je v tom vedení Evropské unie nevinně. Ukázal, že vina podle jistých evropských levičáků leží na Izraeli a „mnohem radši mají nikým nevolenou bruselskou strukturu, která stojí ve frontě na banány jako ovce, a fakt, že nějací voliči někde umírají, je jí šumák“.

Vakcíny: Brusel stojí ve frontě na banány jak ovce. A lidé umírají, píše Pavel Páral
Foto: Twitter UvdL
Popisek: Ursula von der Leyen

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10467 lidí
V minulém týdnu byla schválena k použití na území Evropské unie třetí vakcína proti covidu-19, jíž je látka od firmy AstraZeneca. Že by se tak zlepšil tristní stav nedostatku látek k očkování, však čekat nelze, jelikož aktuálně s AstraZenekou Evropská komise vede spor o to, zdali vůbec v prvním čtvrtletí mohou členské země dojednaných 80 milionů dávek očekávat.

AstraZeneca měla původně doručit 80 milionů dávek v prvním čtvrtletí letošního roku – minulý týden však oznámila, že to bude méně než polovina.

„Evropská komise v pátek zveřejnila smlouvu se společností Astra Zeneca o dodávkách vakcín, které tak nějak měly přijít, ale nepřišly. Zveřejnila ji se začerněnými údaji o cenách a dalších obchodních tajemstvích, ale v podobě, kdy se dalo začernění hladce odstranit v nastaveních Acrobat Readeru. Bylo to pár hodin poté, co EU musela odpískat svůj bezprecedentní záměr porušit dohodu s Británií o irské hranici a nepustit vakcíny vyrobené v Evropě do Severního Irska. V duchu našich společných civilizačních základů tomu říkáme Finis coronat opus,“ komentuje Páral ve svém textu.

Poukázal, že zatímco některé země očkují ostošest, Evropané nemají čím. Tentokrát tak mají mít jasno i německá prounijní média, že to Komise „zpackala“.

V Česku se však ještě mnozí snaží najít důvody, že je v tom Evropská unie nevinně. „Po padlé argumentaci, že si za to mohou členské státy samy, jdou do módy zcela fantaskní argumentace. Například Jiří Hlavenka, považující se za investora a podnikatele, našel ve svých příspěvcích na sociálních sítích spoluviníka nedostatku vakcín přímo v Izraeli, který prý předbíhá ve frontě na banány, v níž měl každý dostat stejný díl,“ podotýká komentátor.

A jmenuje hned další výplod, který v souvislosti s Izraelem zaznívá. „Vrcholné stupidity pak dosahuje argumentace dalších myslitelů, že to vlastně zlý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dělá naschvál, protože má před volbami a chce být zvolen. České stejně jako evropské levici prostě ten Izrael vadí a vadit bude,“ podotýká.

Místo Izraele podle novináře čeští levičáci mají raději Komisi a její šéfku Ursulu von der Leyenovou, kterou podle něj „kejklemi a triky dosadila do čela Evropské komise Angela Merkelová“. „Zřejmě na základě ostruh získaných ve funkci německé ministryně obrany, v níž zdecimovala Bundeswehr důkladněji než Rudá armáda Wehrmacht,“ připojil.  

„Těžko se pak divit, že komise místo vytipování nejperspektivnějších projektů vývoje vakcíny, včasného kontrahování a zajištění dostatečných a co nejrychlejších dodávek vedla diplomatickou válku s Londýnem o makrely a tresky z britských vod,“ myslí si Páral o aktuální situaci. Ve Velké Británii tak mají nyní již začínat vidět klady brexitu.

Uzavírá však s povzbudivou predikcí: „My Brity následovat z řady důvodů a závislostí ekonomických i bezpečnostních nemůžeme. Takže nám nezbývá než se spolehnout na ten kapitalismus. Ono těch vakcín za dva tři měsíce bude tolik, že s nimi v hospodě U Labutě za Thomayerovou nemocnicí budou moci vyplachovat půllitry.“

Podle rad Evropské komise má být do března naočkováno nejméně 80 procent osob starších 80 let a stejný počet zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb. Do podzimu 2021 by pak mělo být v členských státech naočkováno nejméně 70 procent dospělé populace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…