Váleční štváči. Macron nakopl naši část EU. A nejen to

06.09.2022 5:40 | Zprávy

Ve čtvrtečním proslovu francouzský prezident Macron slíbil, že Francie vytrvá v podpoře Ukrajiny. Ovšem také řekl, že bude dále pokračovat v komunikaci s Ruskem, navzdory kritice ozývající se z východu Evropy. EU podle něj má být jednotná a nesmí se přidat k „válečným štváčům“ nebo dovolit východoevropským zemím, aby dělaly na podporu Ukrajiny jednostranná rozhodnutí. Souhlasil se slovy kancléře Scholze v Praze. Nedávno se také vrátil z Alžírska.

Váleční štváči. Macron nakopl naši část EU. A nejen to
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzský prezident, Emmanuel Macron

Ve čtvrtek dle agentury AP francouzský prezident Macron slíbil, že Francie bude nadále Ukrajinu podporovat humanitárně, ekonomicky i vojensky. Slíbil také, že zvýší „jednotnost“ v Evropské unii, aby se udržoval tlak na Rusko a bylo mu zabráněno ve výhře na Ukrajině. „Nemůžeme dovolit Rusku vojensky zvítězit v této válce,“ řekl Macron. Jako cíl uvedl, že Ukrajina má buď vyhrát, nebo být alespoň v tak silné pozici, aby mohla vyjednávat o míru.

„Musíme se připravit na dlouhou válku,“ řekl Macron a doplnil, že její součástí bude i napětí ohledně ukrajinských jaderných elektráren. Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii pak má francouzskou podporu a prezident Macron naznačil, že až mise skončí, zavolá opět Putinovi. Slíbil, že komunikace bude pokračovat, i přes kritiku některých zemí, zejména z východní Evropy. „Musíme udělat vše, aby dohoda o míru byla možná,“ řekl Macron o situaci, až budou Rusko a Ukrajina ochotny zasednout k vyjednávacímu stolu.

„Nesmíme dopustit rozdělení Evropy,“ řekl také Macron ve vztahu k Ukrajině a následkům války. Evropská unie se podle něho nesmí přidat k „válečným štváčům“ nebo dovolit východoevropským zemím, aby dělaly na podporu Ukrajiny jednostranná rozhodnutí. Podpořil také slova kancléře Olafa Scholze v Praze, která se shodují s jeho cílem silnější, nezávislejší a suverénnější Evropské unie.

Vyzval, aby Evropa bránila a bojovala za své hodnoty. Francouzští diplomaté dle něho pak mají být agresivnější v boji proti dezinformacím, fake news a propagandě na sociálních médiích. Paříž prý má používat komunikační nástroje, aby narušila ruské, čínské a turecké „pohádky“, a pokud bude Francie z něčeho neprávem obviněna, tak příběh uvést na pravou míru.

V předchozím proslovu na prvním setkání vlády Macron Francouze varoval, že je čeká „konec hojnosti“. Francie je dle něho „na hraně“ a čeká ji těžká zima a období nestability, vyvolané klimatickou změnou a ruskou invazí na Ukrajinu. Jeho slova přišla poté, co si Francie prošla poněkud náročným létem, kdy trpěla suchem a požáry. Podotkl, že Francouzi mají pocit, že jdou z krize do krize a každá z nich je horší než ta předchozí.

Macron se také nedávno vrátil z třídenní návštěvy Alžírska, kde spolu se svým protějškem Abdalem Madžídem Tabbúnim prohlásil, že začíná nová éra francouzsko-alžírských vztahů. Jak informuje televizní stanice Al-Jazeera, Alžírsko je v Africe největším vývozcem zemního plynu, který Evropě zoufale schází, a zároveň má za cíl rozšířit svůj vliv v severní Africe a také v Sahelu.

Alžírský prezident si pochvaloval, že bez Macrona by toto opětovné sblížení zemí, které proti sobě osm let vedly válku, nebylo možné. Francouzský prezident uvedl, že ve Francii bude studovat dalších 8 tisíc alžírských studentů navíc. Vztahy mezi Alžírskem a Francii zhoršil svého času i sám Macron, když popíral existenci Alžířanů před francouzskou kolonizací oblasti.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…