Válek dal hlavu na špalek: Když nemocnice nebudou mít energie, já nebudu ministr

28.08.2022 14:49

Po prázdninové pauze se v ČT přihlásil o slovo Václav Moravec se svými Otázkami. Před kamerami přivítal stávajícího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a exministra Romana Prymulu. Pokud jde o ceny energií, elektřiny a plynu, bez nichž nemocnice nemohou fungovat, Válek byl nekompromisní. „Já si troufnu říct, že pokud nebudou fakultním nemocnicím zajištěny dodávky energie, tak já nebudu ministr zdravotnictví,“ oznámil.

Válek dal hlavu na špalek: Když nemocnice nebudou mít energie, já nebudu ministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlastimil Válek, místopředseda vlády a ministr zdravotnictví

Válek hned v úvodu pořadu prohlásil, že příjmy pojišťoven v letošním roce budou podle odhadů činit 430 miliard korun a v roce příštím ještě o 30 miliard víc. V rezervním fondu je prý asi 60 miliard. Nedá se teď říci, že by pojišťovny neunesly snížení plateb za státní pojištěnce, jak k němu přikročila vláda. Snížení plateb za státní pojištěnce podle Válka ani náhodou nepovede ke snížení kvality péče o české pacienty.

Prymula upozornil, že velké nárůsty cen energií se týkají i nemocnic. „Díky“ růstu cen energií a díky tlaku na růst platů to může vést k tomu, že Válkem zmiňovaných 60 miliard z rezervních fondů se může relativně rychle rozplynout.

Válek uklidňoval, že nemusí být tak zle, protože kupříkladu ukrajinští uprchlíci čerpají podstatně méně zdravotní péče, než se čekalo.

A pokud jde o ceny energií, tady byl Válek nekompromisní.

„Moje role je, aby nemocnice jednak měly jistotu, že s nimi bude podepsána smlouva na odběr energií, aby vůbec měly dodávky energií – elektřiny a plynu. To je pro mě naprosto nepodkročitelné a do konce září to musí být jasné. A stejně tak musí být jasné, jak se postavíme k zálohám. Nemůže to být tak, že nemocnice zaplatí na zálohách dvacetkrát i třicetkrát více. Jediným způsobem, jak se to dá řešit, je přímá dotace,“ konstatoval Válek.

Vysvětloval, že jako ministr nemůže zvyšovat finanční prostředky za poskytnutou péči, protože nemocnice by musely souběžně navyšovat objem poskytnuté lékařské péče, což není reálné. Proto před kamerami ČT volal po dotacích pro české nemocnice.  Konkrétní řešení ale podle něj musí nabídnout ministerstvo průmyslu tak, aby distributoři elektřiny skutečně nemocnicím kontrakty na elektřinu nabídli.

Rád by tomu napomohl organizací centrálních nákupů pro více nemocnic. „Je to jedna z variant, i když část těch nemocnic topí třeba uhlím a jejich situace je zcela jiná než u nemocnic, které topí plynem,“ upozornil Válek.

K debatě je prý i to, aby institut dodavatele poslední instance, který se vztahuje na občany, se vztahoval i pro nemocnice.

V tuto chvíli je to ale podle Válka tak, že Česko řeší plynovou krizi a stát má dostatek plynu na to, aby Česká republika nezkolabovala. Tento plyn sice nebude za ty nejnižší ceny, ale podstatné je, že bude k dispozici.

A stejně jako stát pomáhá lidem, Válek očekává, že pomůže i nemocnicím.

„Já bych chtěl říct, že od začátku roku to bylo 354 miliard. Když si vezmu uprchlickou krizi, tak tam to bylo 12 miliard. To, co my musíme udělat, je říct lidem, jaké všechny ty typy dávek jsou. Udělali jsme to, že u dávek na bydlení jsme navýšili tu horní hranici a budeme dávky počítat z daleko kratšího úseku, aby to reflektovalo aktuální situaci,“ konstatoval ministr.

„Já si troufnu říct, že pokud nebudou fakultním nemocnicím zajištěny dodávky energie, tak já nebudu ministr zdravotnictví. Nebudu dělat ministra zdravotnictví, který by se nemohl podívat do očí fakultním nemocnicím, ale především pacientům,“ oznámil Válek do kamer. „Prostě musí být zajištěny dodávky energie a tyto dodávky nesmějí to zdravotnictví zlikvidovat. Tečka,“ dodal ještě Válek.

Prymula v této souvislosti oznámil, že u nemocnice, kterou teď vede, je nucen platit na zálohách čtyřikrát až pětkrát vice než v předchozím období.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

19:44 Milan Drobný mezi zpěvem promluvil o Ukrajincích. Tak, že mu hned začali volat novináři

Někdejší člen zemanovců, zpěvák Milan Drobný poskytl rozhovor serveru iDnes.cz. Mimo jiné uvedl, že …