Válek představil řešení nedostatku antibiotik. Včetně boje proti „nadužívání“

22.08.2023 19:40

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ujistil, že v letošní zimě bude dostatek antibiotik a už se nebude opakovat situace z loňska, kdy byl léků nedostatek. „S výrobci a distributory se podařilo dojednat takové množství antibiotik, že spotřeba během následující sezony bude plně pokryta s dostatečnou rezervou,“ uvedl Válek na tiskové konferenci.

Válek představil řešení nedostatku antibiotik. Včetně boje proti „nadužívání“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Česko se již několik měsíců potýká s nedostatkem základních léků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek dlouhodobě slibuje, že vše vyřeší novela zákona o léčivech. „Tato novela představuje jednu z největších reforem lékové legislativy za posledních 15 let, výrazně zvyšuje odolnost českého lékového trhu proti výpadkům a zásadně posiluje pozici pacientů. Ministerstvu zdravotnictví umožní efektivněji reagovat na výpadky dodávek léčiv a minimalizovat jejich dopady na občany,” uvedl Válek v červnu.

Mimo to se prý také jedná o novém evropském „farma balíčku“. Ten by měl přinést celoevropské řešení nedostatku léků, posílení nástrojů Evropské lékové agentury i boj s antimikrobiální rezistencí, způsobené mj. nadužíváním antibiotik.

Aktuální problémy ale tyto návrhy neřeší, v současnosti čeští občané například opět řeší nedostatek penicilinu. „Kdo za to může? Jen a výlučně ministr zdravotnictví Válek. Další ministr, který by měl okamžitě odstoupit. Kvůli jeho nekompetenci není v této zemi dostatek různých léků už přes rok. Nyní se to týká penicilinu, který se používá k léčbě angíny. A to všechno v čase, kdy se naplno projevují nedoléčené nemoci ze zimy, kdy, světe div se, zase kvůli Válkovi nebyly léky,“ prohlásil Robert Šlachta (Přísaha).

Opozice dlouhodobě požaduje kvůli nedostatku léků Válkovu rezignaci. „Na příkladu neschopnosti Vlastimila Válka zajistit léky je hezky vidět neschopnost vlády Petra Fialy řešit jakýkoliv problém, který se týká lidí. Za to, že nejsou léky pro děti, nese ovšem odpovědnost i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která pana Válka vybrala,“ uvedl stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

Válek nyní ubezpečil, že v letošní chřipkové sezóně bude antibiotik dostatek. „S výrobci a distributory se podařilo dojednat takové množství antibiotik, že spotřeba během následující sezony bude plně pokryta s dostatečnou rezervou,“ uvedl Válek na tiskové konferenci s tím, že do konce září přijde do Česka 130 000 penicilinových antibiotik a dalších 170 000 do půlky listopadu. „Je to víc než loňská spotřeba,“ uvedl Válek podle informací CNN Prima News.  

Loňská situace by se tak podle něj neměla opakovat. „Dále pokračují jednání s výrobci tak, aby se ani náznakem neopakovala situace z listopadu a prosince loňského roku a začátku letošního roku,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …