Válka? Kolaps. A oni to vědí. Tereza Spencerová naléhavě o posledních krocích USA. Víc horko, než za okny

27.06.2019 8:56 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Spojené státy provedly několik simulací vojenské akce proti Íránu a vždy jim z toho vyšlo, že blokáda Hormuzského průlivu by vyřadila 20 procent světové produkce ropy a způsobila by kolaps světového finančního systému, uvádí analytička Tereza Spencerová v rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz. Bude horko? Ještě víc? A co Sýrie?

Válka? Kolaps. A oni to vědí. Tereza Spencerová naléhavě o posledních krocích USA. Víc horko, než za okny
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Donald Trump nám připravuje horké „chvilky“. Ne pro demokracii, ale pro válku. Pokud jde o Írán. Koncem minulého týdne zrušil plánovaný úder na Írán, protože by při něm zemřeli lidé. Nyní podepsal nové sankce a varuje, že íránský útok na cokoliv amerického vyústí v drtivý protiútok. Zaprvé tedy, vzepřel se v prvním případě Johnu Boltonovi? A zadruhé, jak asi salvy na Twitteru na Írán zapůsobí? 

No nevím. Příběh o tom, že Trump osobně a deset minut „do zmáčknutí tlačítka“ zastavil útok na Írán, byl cíleně a současně vypuštěn do mnoha amerických médií, až to vytváří dojem, že Bílý dům chce, aby Trump získal auru mírotvůrce a přiblížil se tak mimoděk k té nobelovce. Nevím, co se tedy doopravdy stalo a jak to bylo se „zastavováním útoku“, pokud se k němu opravdu schylovalo, ale když k tomu Trump poté ještě přidal, že útok mu nerozmluvili generálové, ale moderátor jeho oblíbené Fox News Tucker Carlson, přestala jsem celé té „oficiální verzi o neútoku na Írán“ věřit, protože už mi to přišlo jako pohádka o rozhodném vůdci, který je ale současně plný humánnosti a naslouchá hlasu svých poddaných… Koneckonců, pár dní předtím Trump zahájil prezidentskou kampaň a taková image je k nezaplacení.

Z tohoto pohledu pak do obrázku zapadají i nejnovější sankce uvalené na vrcholné íránské činitele. Jim osobně nijak zásadně neublíží, neboť vesměs nečiní nic, v čem by jim USA mohly bránit, a Trumpovi pomůže zdůraznit jeho „rozhodnou“ stránku. Totéž v zásadě platí i pro všechny ty twitterové šavlovačky. A platí to z obou stran… 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dřív prezidenti na summit NATO jezdili

A byli to i prezidenti z jiného tábora než vládního. V čem je to teď jiné? A o čem se tam vlastně rozhoduje a rozhoduje se tam o něčem, jakože by prezident mohl třeba svou účastí rozhodnout o něčem, co vláda nechce?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…