Velká studie k LGBTQ menšinám: Změna pohlaví není řešení, mají duševní onemocnění

09.06.2024 6:52 | Zprávy

Část amerických lékařů se začíná bouřit proti provádění úkonů měnících pohlaví u dospívajících a vyzývají k upřednostnění podpory duševního zdraví před podáváním blokátorů puberty, hormonů nebo před chirurgickými zákroky. Varují, že takovéto zásahy do těl mladistvých způsobují „nevratné důsledky“. A že příčina problémů u velké části transgenderové mládeže pramení ze zneužívání a zanedbávání v dětství.

Velká studie k LGBTQ menšinám: Změna pohlaví není řešení, mají duševní onemocnění
Foto: pixabay.com
Popisek: LGBT vlajka

Anketa

Chcete, aby státy NATO vyslaly vojáky na Ukrajinu?

1%
98%
hlasovalo: 13760 lidí
Američtí lékaři upozorňují, že lékařské úkony, které zasahují do biologického pohlaví, dle nich neprokázaly přínos pro dospívající s genderovou dysforií. Americké kolegium pediatrů, sdružující množství amerických lékařů, již dříve vydalo prohlášení, v němž uvádělo, že zásahy „nemají prokazatelný a dlouhodobý přínos pro psychosociální pohodu dospívajících s genderovou dysforií“.

„Přehled nejméně 60 výzkumných prací neprokázal žádný přínos sociální afirmace, blokátorů puberty, hormonů křížících pohlaví ani chirurgických zákroků pro tuto mládež,“ napsala dříve také viceprezidentka organizace Jane Andersonová stanici Fox News.

Všech 60 zkoumaných studií se zaměřovalo na duševní zdraví dospívajících, kteří se potýkají s genderovou dysforií. Mezi zjištěními je uvedeno, že „mládež, jejíž vnímaná genderová identita neodpovídá biologickému pohlaví, má vysokou míru problémů s duševním zdravím bez ohledu na afirmaci své genderové identity“. Dospívající, kteří se identifikují jako „genderově nesourodí“, mají podle Andersonové často existující duševní onemocnění včetně depresí a úzkostí.

Organizace rovněž uvedla, že více než polovina osob z řad LGBTQ sexuálních menšin má „nepříznivé zkušenosti z dětství“ včetně zneužívání. Nejvyšší míru zneužívání a zanedbávání v dětství dle údajů hlásila právě transgenderová mládež.

„Dospívající mají nevyzrálý mozek a nemělo by jim být dovoleno dělat rozhodnutí s celoživotními důsledky, jako je snížení plodnosti, když jsou ještě tak mladí,“ říká k tomu Andersonová. Proces změny pohlaví spočívající v sociální afirmaci (jakož je používání požadovaných zájmen) transgenderově identifikované mládeži dle zjištění organizace „nepomáhá jejich dlouhodobé psychosociální pohodě“.

„Studie, která údajně prokázala ‚celoživotní snížení sebevražedných myšlenek‘ u těch, kteří dostávali blokátory puberty, ve skutečnosti zjistila dvakrát více závažných sebevražedných pokusů u účastníků, kteří blokátory dostávali, než u těch, kteří si je jen přáli,“ kontruje studie dřívějším poznatkům.

Ze studie organizace vyplynulo, že mnoho dospívajících, kteří podstoupí terapii pro afirmaci genderu – ať už chirurgickou, nebo hormonální – se nakonec vrátí ke svému biologickému pohlaví. „Jsou jedinci, kteří nyní vyjadřují lítost nad svou změnou,“ varuje Andersonová.

Organizace ve svém nejnovějším prohlášení uvádí, že jejich výzkumy dokazují, že operace, blokátory puberty a hormonální přípravky na podporu změn pohlaví dětem vážně škodí a že tyto zásahy nezlepšují fyzickou ani duševní pohodu dospívajících s genderovou dysforií.

Prohlášení též vyzývá Americkou pediatrickou akademii, Endokrinologickou společnost, Pediatrickou endokrinologickou společnost, Americkou lékařskou asociaci, Americkou psychologickou asociaci a Americkou akademii dětské a dorostové psychiatrie, aby se řídily „výzkumem založeným na důkazech a aby využívaly komplexní hodnocení a terapie pro mládež s genderovou dysforií“.

„Je načase, aby tyto americké lékařské instituce následovaly vědecké poznatky a příklad našich evropských odborných kolegů a aby přestaly prosazovat úkony, které poškozují děti, včetně podpory sociální afirmace, blokátorů puberty, hormonů měnících pohlaví a operací u dětí a dospívajících, kteří prožívají úzkost ze svého biologického pohlaví,“ prohlásila pediatrička a výkonná ředitelka organizace Jill Simonsová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

21:30 Znepokojený EU aktivista. Volby nedopadly, tak začal hledat nepřítele

Prounijní aktivista Tomasz Peszyński bije na poplach, že je potřeba „zastavit vekou populistickou re…