Velké pozdvižení. Poradci Trumpa odhalili mírový plán pro Ukrajinu

25.06.2024 17:55 | Zprávy

Bývalý prezident USA Donald Trump opakovaně prohlásil, že v případě svého opětovného zvolení ukončí válku na Ukrajině. Jeho dva klíčoví bezpečnostní poradci nyní odhalili, jak by Trumpův plán mohl vypadat. Trump by prý Ukrajině přislíbil další americké zbraně pod podmínkou, že začne mírová jednání s Ruskem, ruská strana by zároveň dostala nótu, že pokud bude mírové rozhovory mařit, Spojené státy svou pomoc Ukrajině ještě znásobí. Příměří by se pak mělo vyjednávat na základě aktuální bojové linie.

Velké pozdvižení. Poradci Trumpa odhalili mírový plán pro Ukrajinu
Foto: Archiv
Popisek: Donald Trump

Dva klíčoví poradci Donalda Trumpa Keith Kellogg a Frede Fleitz vypracovali pro Trumpa plán ukončení války na Ukrajině. Trump by podle nich měl v případě svého vítězství v podzimních prezidentských volbách sdělit Ukrajině, že dostane více amerických zbraní, pouze pokud zahájí mírová jednání. Spojené státy by zároveň Moskvu varovaly, že jakékoli odmítnutí vyjednávání by mělo za následek zvýšenou americkou podporu Ukrajině.

Kellogg a Fleitz, kteří oba působili jako náčelníci štábu v Trumpově Národní bezpečnostní radě během jeho prezidentství v letech 2017-2021, zároveň navrhují, aby během mírových rozhovorů došlo k příměří na základě převládající bojové linie.

Svou strategii představili Trumpovi a bývalý prezident na ni reagoval kladně, podotkl Fleitz. „Netvrdím, že s ní souhlasil nebo souhlasil s každým jejím slovem, ale byli jsme rádi, že jsme dostali zpětnou vazbu,“ řekl podle informací agentury Reuters. Trumpův mluvčí Steven Cheung však uvedl, že za oficiální by měla být považována pouze prohlášení Trumpa nebo pověřených členů jeho kampaně.

Strategie nastíněná Kelloggem a Fleitzem je zatím nejpodrobnějším plánem spolupracovníků Trumpa, který prohlásil, že by mohl rychle ukončit válku na Ukrajině, pokud ve volbách 5. listopadu porazí prezidenta Joea Bidena.

Návrh by znamenal velký posun v postoji USA k válce a čelil by odporu evropských spojenců i  činitelů uvnitř Trumpovy vlastní Republikánské strany.

Kreml uvedl, že jakýkoli mírový plán navržený případnou budoucí Trumpovou administrativou by musel odrážet realitu na místě, ale že ruský prezident Vladimir Putin je i nadále otevřen rozhovorům. „Hodnota jakéhokoli plánu spočívá v nuancích a v zohlednění skutečného stavu věcí na místě,“ reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Prezident Putin opakovaně prohlásil, že Rusko bylo a zůstává otevřené jednání s přihlédnutím ke skutečnému stavu věcí na místě. Zůstáváme otevřeni jednání,“ dodal Peskov.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí na zprávy o možném Trumpově plánu nereagovalo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

23:24 Biden ze hry: Asi je hotovo, Trump si může mnout ruce, soudí profesor

Konec snahy prezidenta USA Joea Bidena o své znovuzvolení přivítalo mnoho vlivných tváří Demokratick…