Vidle do bruselského rozpočtu. Zablokovalo jej Polsko s Maďarskem

16.11.2020 17:53

Maďarsko a Polsko zablokovaly sedmiletý rozpočet Evropské unie i covidovou pomoc. Vadí jim, že čerpání peněz je podmíněno dodržováním principů právního státu.

Vidle do bruselského rozpočtu. Zablokovalo jej Polsko s Maďarskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Přijetí rozpočtu Evropské unie na období 2021–2027 neprošlo. Zablokovaly jej Maďarsko a Polsko, které nesouhlasí s tím, aby vyplácení peněz z evropských fondů bylo podmíněno dodržováním principů právního státu. Kromě toho se veto vztahuje i na plánovaný fond koronavirové pomoci ve výši 750 miliard eur.

Není to ani tak moc překvapivé, neboť lídři Maďarska i Polska dávali dlouhodobě najevo, že jim spojení peněz a vlády práva dělá problémy. Německé předsednictví EU chtělo při dnešním jednání velvyslanců členských zemí docílit podporu pro kompromisní návrh rozpočtu a krizového fondu, dohodnutý minulý týden s Evropským parlamentem. Europoslanci stejně jako řada států zejména západní a severní Evropy trvali na tom, aby bylo vyplácení peněz provázané s respektováním demokratických zásad, jako je nezávislost soudů nebo svoboda médií.

A právě to zástupcům Budapešti a Varšavy vadilo natolik, že dohodu nebyli schopní podpořit. Polský premiér Mateusz Morawiecki se několikrát tázal, co to vlastně vláda práva je. Kromě těchto dvou zemí se pak pro odklad hlasování vyjádřilo i Slovinsko. Další země pak s balíčkem neměly problémy.

V tuto chvíli je ale nutné, aby se na víceletém rozpočtu členské země shodly jednomyslně. Aby mohly začít čerpat peníze z nouzového fondu, musejí zase jejich parlamenty schválit takzvané rozhodnutí o vlastních zdrojích, které zavádí nové zdroje příjmů unijní pokladny. V obou případech tedy může jakákoli země rozhodující krok zablokovat.

Důležité také je, aby se rozpočet povedlo schválit do konce roku, od ledna by totiž jinak začalo platit provizorium vycházející z letošního rozpočtu. V případě neschválení fondu by unijní země, z nichž se většina potýká s druhou vlnou pandemie, musely zapomenout na výrazné stimuly v době ekonomické krize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

6:21 Bez souhlasu rodiny. ,,Vystrčilův” profesor. Sesazení Zemana: Co neřekli

Znal prezident obsah odpovědí nemocnice senátorům? A schválili podání zprávy Miloš Zeman nebo jeho r…