Visegrád je toxická značka! Tak mluví muž, který měl donedávna na starosti evropské záležitosti naší země

02.07.2019 18:22

Bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se domnívá, že V4 je toxická značka. V českém národním zájmu je podle jeho slov podpořit kandidáta socialistů Franse Timmermanse do čela Evropské komise. Rozhovor poskytl serveru E15.cz.

Visegrád je toxická značka! Tak mluví muž, který měl donedávna na starosti evropské záležitosti naší země
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

Prouza se úvodem vyjádřil k tomu, proč si myslí, že Franse Timmermanse odmítá do čela Evropské komise i premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho odmítavý postoj si vysvětluje jako solidaritu s Visegrádem i naprostou absenci snahy pochopit, co je skutečně českým národním zájmem. „To rozhodně není stát na straně Orbána a Kaczyńského v kontextu toho, co se nyní v Maďarsku i Polsku děje. Českým národním zájmem by mělo být kandidáty, jako je Frans Timmermans, jednoznačně podporovat,“ uvedl Prouza. 

On sám si myslí, že bychom za to měli bojovat a nestavět se proti. „Co se týče Franse Timmermanse, zažil jsem ho mnohokrát při jednáních a podle mě je to člověk, který dobře ví, co Evropa potřebuje,“ dodal. Timmermans není podle jeho slov suchý byrokrat, který všechny jenom znudí k smrti.  

  • Původní text ZDE

Své pak řekl i k současné komisařce Margrethe Vestagerové, která je podle jeho slov odbornicí, má široké znalosti a velmi dobře zvládla těžké a složité portfolio hospodářské soutěže. „Mnohé kauzy ustála, i když čelila velkým tlakům. To je podle mě velmi důležitá schopnost, kterou potřebuje mít také předseda Evropské komise. U obou kandidátů jsem si jistý, že si z nikoho ‚nesednou na zadek‘ a nebudou skákat tak, jak někdo zapíská,“ dodal.

Závěrem se pak vyjádřil k Visegrádu, což je podle něj velmi toxická značka. „Řada zemí se k V4 už ani nechce připojovat. Myslím si, že tak špatně, jak na tom nyní Visegrád je, ještě nikdy nebyl. Pokud se nezmění to, co se děje v Maďarsku a v Polsku, tak už není cesty zpět,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

22:18 Lže a manipuluje Milion chvilek? Počty účastníků prý nesedí. Petr Štěpánek přináší zajímavý důkaz z dřívějška

„Chvilkaři lžou a manipulují,“ rozčiluje se na sociální síti bývalý radní pro rozhlasové a televizní…