Víte vůbec, co teď Babiš dostal do ruky? Advokát Rozehnal ví přesně

10.07.2018 8:35

Máme se bát, že bude Andrej Babiš ministrem spravedlnosti místo Taťány Malé? Je to střet zájmů? Může ovlivňovat své vlastní stíhání? Advokát Aleš Rozehnal odpovídá rezolutním ANO a přibližuje, jak moc může ministr spravedlnosti zasahovat do chodu justice na stránkách hlidacipes.org.

Víte vůbec, co teď Babiš dostal do ruky? Advokát Rozehnal ví přesně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Již podruhé

Rozehnal varuje, že pokud bude Babiš i ministrem spravedlnosti, tak taková kumulace pravomocí zde není zdaleka jenom otázkou personální, ale i střetu zájmů. Není prý vyloučené, že se jeho případ dostane do procesního stádia, ve kterém by některý ze soudců rozhodoval o vině a případném trestu svého de facto nadřízeného.

Anketa

Kdyby to bylo na vás, zvedli byste ruku pro důvěru vládě Andreje Babiše?

65%
35%
hlasovalo: 13370 lidí

Co může ministr spravedlnosti dělat? Dočasně zprostit soudce výkonu funkce, pokud je na něj podán patřičný kárný návrh. A takové kárné řízení může být iniciováno ministrem spravedlnosti. Dále by Babiš rozhodoval o výběru soudců a jejich kariérním postupu a nejenom to. Určoval by i počty ostatních soudních pracovníků, jako jsou tajemníci, vykonavatelé nebo vyšší soudní úředníci. Kontroloval by i jejich finance a dotvářel pravidla fungování.

Ministerstvo spravedlnosti také hodnotí postup soudů z hlediska postupu, soudcovské etiky a průtahů. Pokud jde o státní zastupitelství, Babiš by mohl požádat kterékoli státní zastupitelství o jakékoliv informace v kterékoliv věci, ve které je činné. Nemluvě o tom, že ministr má nad zastupitelstvím podobnou kontrolu jako nad soudním soustavou, tedy nad platy, počty a jmenováními. A stejně jako soudce, i státní zastupitel může být dočasně zproštěn v případě, že je na něj podán příslušný kárný návrh, který má opět pod kontrolou ministerstvo.

Co by tedy mohl Andrej Babiš jako ministr spravedlnosti dělat s kauzou Čapí hnízdo? Vyvíjet tlak na soudce či zastupitele, pokud by nerozhodovali v jeho prospěch skrz kárné řízení. Mařit jejich kariérní postup. Mohl by zkusit i příslušný soud a zastupitelství finančně vyhladovět nebo zahltit prací, popř. jim dávat negativní hodnocení.

„Konflikt zájmů by se tak v případě Andreje Babiše dostal opět na kvalitativně novou, tedy vyšší úroveň,“ varuje Rozehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…