Vláda decimuje školství. Nejspíš se zbavuje parazitů, píše Jelínek

29.12.2011 11:21

Ministerstvo školství v porovnání s ostatními resorty prošlo v letošním roce nejtěžšími útrapami. Nejspíš to bylo proto, že se jedná o klubko parazitů, jak to přirovnává politolog Lukáš Jelínek v deníku Právo.

Vláda decimuje školství. Nejspíš se zbavuje parazitů, píše Jelínek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Prezident Václav Klaus označil studium na vysoké škole bez placení školného za parazitování. Vzdělání by nemělo být přístupné jen tak někomu. Zatím ale ministr školství Josef Dobeš (VV) nestihl vysvětlit, jak institut prosazovaného školného zjednoduší život studentům ze sociální slabších rodin.

Vše veřejnoprávní parazituje na státních penězích

Jelínek v Právu poukazuje, že školné je formou „zmutovaného třídního boje“. Mnoho mladých lidí má potíže s průvodními náklady studia, v budoucnu se ale zadluží i kvůli tomu, aby mohli „zvyšovat inteligenční úroveň národa“.

„Vysoké školy o peníze ze školného bohatší nebudou. Parazitují totiž na státním rozpočtu. Vládní většina jim proto o vybranou částku sníží státní příspěvek,“ píše Jelínek v Právu.

Vše veřejnoprávní, jako univerzity či média, tedy pouze parazituje na soukromém, lépe řečeno státním vlastnictví. Akademické orgány začnou fungovat jako správní rady a rektoři a děkani se změní v manažery. Jelínek se obává, že příště by nezávislost mohl ztratit například Český rozhlas.

Lidé jsou paraziti, nikoli úředníci ministerstva školství

Parazity jsou nejspíš i žáci základních a studenti středních škol, kde se neustále žongluje se státními maturitami a různými typy plošného testování znalostí. Parazity jsou nejspíš i rodiče, protože se objevují tendence reformovat financování regionálního školství tím, že se zruší školy nebo speciální třídy.

„Naopak by bylo hrubým omylem přirovnávat k parazitům nejlepšího ministra školství a jeho blízké spolupracovníky. Například střídající se ministerské náměstky, šéfy odboru, jenž má na starosti čerpání evropských fondů, či ředitele kabinetu, včetně té slečny s kvalifikací vychovatelky z mateřské školy, která pobírala v rozpočtově úsporné éře hvězdné odměny a ministr sám jí nadto ve chvílích silvestrovského opojení pomáhal sepisovat seminární práci, jejímž byl shodou okolností ústředním hrdinou,“ ironizuje v článku Jelínek.

Jelínek se opírá také do „pravicového radikála“ Ladislava Bátory, který pobyt na špičkových resortních funkcích prokládal nenávistnými demonstracemi a urážkami.

Vláda sice potřebuje konkurenceschopnost, ale přitom decimuje školství. Odpověď na to je podle Jelínka nasnadě: „Protože nejnebezpečnější občan je občan vzdělaný. K politikům je náročný, kritický a ke všemu má ještě sklon parazitovat na demokratické správě země!“

reklama

autor: vfe

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …