Vláda schválila miliardu pro kulturu

22.06.2020 22:51

Kabinet dnes schválil podporu podnikatelům v kultuře a kreativním průmyslu. Balíčků se dočkají především ti, kteří na předchozí pomoc nedosáhli. Devět set milionů korun je určeno na dotace a 100 milionů korun půjde na poukázky určené těm, kdo si najmou firmu působící v kreativním odvětví. Program je podmíněn schválením rozpočtového schodku 500 miliard korun, informuje iDNES.cz.

Vláda schválila miliardu pro kulturu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek

„Větší balíček jsou dotace, které by se rozdělovaly festivalům, soukromým divadlům, klubům, typu podniků, které jsou dneska poměrně stále ohrožené,“ upřesnil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Jestliže tito podnikatelé prokážou náklady, mohou dostat proplaceno až 50 procent do výše pěti milionů korun. Konečná suma je výsledkem jednání s Ministerstvem financí. Podle Zaorálka to odráží snahu o to, aby forma pomoci byla v určité rovnováze vůči tomu, jak se pomáhá ostatním segmentům ekonomiky.

Druhý balík jsou takzvané kreativní poukázky. Budou dva typy, poukázka na 150 tisíc korun by měla být určena spíše pro kulturní služby. Poukázky na 250 tisíc korun pro ty, kteří si najmou třeba designovou firmu či jinou kreativní společnost, jež má pomoci běžnému podnikání dodat přidanou hodnotu.

Vouchery by mohly být využívány nejen v současné době jako pomoc těm, koho zasáhla pandemie koronaviru, ale i v dlouhodobějším horizontu. Jak dlouho by měl schválený program trvat, Zaorálek neuvedl, záleží prý mimo jiné na tom, jaký bude mít ohlas. 

reklama

autor: nab

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Psali Pavlovi i Fialovi. Nic. 14 tisíc zemědělců dnes „táhne na Prahu”

4:44 Psali Pavlovi i Fialovi. Nic. 14 tisíc zemědělců dnes „táhne na Prahu”

Stovky zemědělských podniků z celé země se sjednotily pod jedním praporem a především mezi sebou dal…