Vojáci nedokončili školy, budou z nich kulometníci

05.04.2011 10:33

Hodnosti v české armádě budou znovu upraveny. Ministerstvo obrany vytvořilo seznam lidí, kteří nedosáhli potřebného vzdělání pro svou funkci. To upravuje vyhláška, kterou podepsal předchozí ministr Martin Barták. Dotkne se to 343 vojáků z povolání.

Vojáci nedokončili školy, budou z nich kulometníci

Podle náměstka ministra obrany Michaela Hrbaty se jedná o vojáky, kteří měli mít úplné střední odborné vzdělání s maturitou. Jsou to hlavně četaři a rotní. Armáda je teď přeřadí na jiné funkce, kde nepotřebují takové vzdělání.

Ztráta hodnosti bude znamenat i ztrátu části příplatku

Odebrání hodností znamená i snížení měsíčního příplatku. Například poručíci, kteří nedokončili vysokou školu, dostanou jen polovinu z dosavadního třítisícového bonusu k výplatě. Armáda díky tomu také uspoří. Přesnou částku zatím nevypočítala.

Aby si vojáci udrželi své hodnosti, museli by si dodělat vzdělání do 31. srpna 2012, to už ale nestihnou.

„Hlásil jsem se sice na maturitní nástavbu, ale po několika měsících jsem toho musel nechat. Mám doma dvě děti, nedokázal jsem skloubit práci, vzdělání a rodinu," vysvětluje jeden z vojáků Lidovým novinám.

Bez vzdělání půjdou ke kulometu

Hrbata prohlásil, že vojáky bez potřebného vzdělání pouze přeřadí na místa, kde ho nepotřebují. Nehrozí jim vyhazov. „Když například poručík nebude mít vysokou školu, tak mu nabídnu, že buď bude starší kulometník, nebo třeba velitel družstva," řekl náměstek ministra obrany Lidovým novinám.

Vojáci většinou chápou tento krok. „Ti, kterých se nařízení o doplnění vzdělání týkalo, měli dost dlouhou dobu na to, aby si školy dodělali. Je to jejich vina," myslí si pracovník Velitelství společných sil v Olomouci.

Jedná se už o druhou změnu hodností v tomto roce. Na začátku ledna se hodnosti upravily 70 procentům vojáků. Ministerstvo se teď potýká s problémem, kdy 1500 vojáků si kvůli tomu pohoršilo s platy. Ztrátu jim hodlá vykompenzovat.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

12:43 „Piráti, děláte si z nás prd*l?“ „Tohle vám prohraje volby!“ „Feťáci.“ Útok na Okamuru. A přišla odpověď

Nějaký čas to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN utlumila svou kampaň a šetří síly na září. Jenže te…