Vojtěch a desetitisíce mrtvých. Stanjura spustil tirádu

25.05.2021 16:02

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura na brífinku před jednáním Poslanecké sněmovny zkritizoval chystaný návrat Adama Vojtěcha na post ministra zdravotnictví. Vojtěch podle něj v létě podcenil nástup druhé vlny covidu-19, a je tak spoluzodpovědný za tisíce mrtvých. Stanjura si vzal na paškál také premiéra Andreje Babiše za jeho personální politiku a celou vládu za překračování pandemického zákona.

Vojtěch a desetitisíce mrtvých. Stanjura spustil tirádu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

„Dnes ráno jsme asi všichni byli velmi překvapení,“ spustil Stanjura. „Je to přesně osm měsíců, kdy rezignoval Adam Vojtěch na post ministra zdravotnictví, a moc dobře si pamatujeme ty důvody. Tím hlavním bylo naprosté podcenění situace před druhou vlnou pandemie covidu-19 a všichni známe ty důsledky, které vedly k desetitisícům mrtvých,“ pustil se do Vojtěcha předseda poslanců ODS.

Celá situace podle něj ukazuje zoufalou personální politiku premiéra Andreje Babiše. „Je to čtvrtá změna za osm měsíců na tomto postu. Evidentně si s tím Babiš neví rady, evidentně nemá kde brát a evidentně není schopen vybrat takového ministra, který by důstojně zvládl vést tento resort až do voleb, po kterých už hnutí ANO ve vládě nebude,“ zkritizoval premiéra, který podle něj již brzy vládnout nebude.

Stanjura navíc upozornil, že s častými změnami ministrů souvisejí také změny na pozici hlavního hygienika, náměstků, odborných ředitelů nebo poradních sborů. „Občané už jsou z toho unaveni,“ má jasno.

„Ale i na tomto faktu je něco pozitivního, a to, že snad sny Adama Vojtěcha o trafice na pozici velvyslance ve Finsku vzaly za své. Taky je dobře, že rezignoval ministr Arenberger, který neměl v pořádku majetkové přiznání, na což jsme upozorňovali. Ve skutečnosti ho ale neměl Babiš ani nikdy navrhovat,“ dodal k dnešní třaskavé novince Stanjura.

Poté se opřel do celého vládního aparátu, který podle něj neustále vědomě překračuje zákon. „Chceme navrhnout nový bod schůze Sněmovny, a to hodnocení účinnosti vládních opatření v pandemické pohotovosti. Vláda opakovaně překračuje pandemický zákon, postupuje protiprávně, vydává jedno rozhodnutí za druhým, které pak ruší soud. Já bych řekl, že to vláda dělá úmyslně, ale jak pak taková vláda může chtít, aby občané ta opatření dodržovali,“ byl rozhořčený Stanjura.

„Přitom ten pandemický zákon není složitý, jasně se v něm píše, že vláda může prostřednictvím zákona ve stavu pandemické pohotovosti omezovat podnikání, a ne ho zcela rušit. Vláda to ale dělá opakovaně, dokonce bývalý ministr Arenberger říkal, že to vláda ví, že jedná protiprávně, ale dokud to soud nezruší, tak to bude platit,“ podivil se na závěr Stanjura.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

20:53 „Doufali jsme ve víc, ale...“ Zatímco Fiala s Pekarovou opodál rozdávali noviny, my jsme v Liberci zpovídali kandidáty SPOLU

„Když to řeknu pocitově, zaznamenali jsme před pár lety, před covidem, na Letné obrovské davy lidí, …