Volit z auta, volit v zastoupení během karantény... Zkušený expert se obává zpochybnění voleb

02.08.2020 16:23

Politolog Josef Mlejnek se v rozhovoru pro iRozhlas.cz vyjádřil k návrhu Ministerstva vnitra, které představilo čtyři možnosti volby v karanténě. Mimo jiné zmiňuje i volbu z auta nebo hlasování v zastoupení. Podle jeho slov se ministerstvo snaží kličkovat, neboť speciální legislativa se už nestihne schválit.

Volit z auta, volit v zastoupení během karantény... Zkušený expert se obává zpochybnění voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební zákon, ilustrační foto
reklama

Mlejnek se v rozhovoru nechal mimo jiné slyšet, že ministerstvo vymýšlí krkolomnosti v rámci stávajícího zákona.

„Oni vycházejí z toho, co se dá udělat v rámci platné legislativy. Speciální volební komise je určitě logická. Tady jsem zaregistroval argument, že na lístcích virus nějakým způsobem zůstává, ale to se dá rozhodně vyřešit. Volení z auta se asi nedá všude technicky provést, ale budiž. Problém je volení v zastoupení,“ míní Mlejnek s tím, že v tu chvíli by hrozilo, že volby nebudou tajné nebo že bude porušen princip toho, že volební právo není přenosné. Podle něj to Ústava ČR ani neumožňuje.

Anketa

Které z menších stran byste hodili svůj hlas?

6%
5%
hlasovalo: 2048 lidí
„Celé to může narazit. Říká se, že ďábel vězí v detailech. Kdyby ministerstvo představilo nějakou konkrétní variantu, jak se to bude realizovat, tak by se tam určitě našly nějaké díry. Tím pádem by ty volby mohly skončit třeba až u Ústavního soudu. Přijde mi to všechno hrozně problematické a lehce zpochybnitelné,“ sdělil.

Zároveň také zkonstatoval, že volbu z auta nikdy neviděl. A proč tedy, podle jeho slov, nepřišlo ministerstvo s těmito variantami dříve? „Protože to celé odstartovala až slova ministra Jana Hamáčka (ČSSD), že lidé v karanténě nebudou volit. Pak se ještě řešilo to, co je to být v karanténě. Dříve bylo v karanténě třeba jen pár případů žloutenky, teď to ale může být celé město. S tím samozřejmě ten dvacet pět let starý zákon nepočítá,“ konstatuje Mlejnek.

Závěrem pak připomíná, že pandemie vrací do hry i elektronické hlasování. „V klidné době je ale jistě lepší, když lidé přijdou přímo do volebních místností. V takovém případě je korespondenční nebo elektronická volba potenciálně nebezpečný luxus,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Bartoš pro PL: Předložili jsme Babišovi plán, on si z něho vzal pandemický semafor a prezentoval ho jako svůj

15:57 Ivan Bartoš pro PL: Předložili jsme Babišovi plán, on si z něho vzal pandemický semafor a prezentoval ho jako svůj

REPORTÁŽ „Dobrý politik udělá v danou chvíli - pokud je to správné - nepopulární rozhodnutí. Umí ho …