Vrátí se Robert Pelikán? Benešová jej navrhuje do legislativní rady

05.01.2020 11:22

Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kohout by mohl být náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ta to uvedla v rozhovoru pro Info.cz.

Vrátí se Robert Pelikán? Benešová jej navrhuje do legislativní rady
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Další změnou v personáliích by podle Benešové mohl být také post předsedy Nejvyššího soudu. Uvolnilo-li by se toto místo, chtěla by Benešová do této funkce prosadit současného místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. Ten by podle Benešové informací tuto nabídku přijal.

„Pan doktor Fremr je pro mě velkou budoucností naší justice, osobně ho znám z praxe. Je to průkopník toho, že se nedělá soudní ping-pong. A právě tento ping-pong nám věci zdržuje. On už v hluboké minulosti objevil kouzlo toho, že si věc může sám dodělat, nemusí ji vracet a může to udělat velmi elegantně. Kde to bylo možné, tam to dokázal,“ poznamenala Benešová. Podle jejích slov je  Fremr noblesním soudcem, velmi fundovaným, a ona sama nezná lepšího, kdo by justici rozuměl jako on.

Své pak Benešová také řekla k Legislativní radě vlády. Ona osobně změny nechystá. „Doporučila jsem svého předchůdce, doktora Pelikána. Ne proto, že bych pro něj měla nějakou trafiku, finančně to není dobře honorované, je to spíše zátěž. Ale myslím si, že tam patří, je to dokonalý legislativec a vždy byl. Tyto lidi si musíme pěstovat a hýčkat. On je tam skutečně aktivní a co platný, to jsem teď viděla i na hromadných žalobách a i dříve,“ sdělila Benešová, že Legislativní radu vlády v podstatě řídí doktor Kněžínek, jemuž dala volnou ruku.  

Úvodem zmiňovaný Jan Kohout v současnosti působí jako poradce Benešové. „Uvidíme, jak to s ním bude dál. Mám zprávy, že by se měl v budoucnu stát velvyslancem v Římě. Samozřejmě mu nebudu bránit ve štěstí. Vlastně mi nahrazuje náměstka, byla tu pozice mezinárodního náměstka, ten tu skutečně chybí. Přibývají různé maléry, musíme vydávat různé lidi. Není třeba jen úzký právní názor, má to nadstavbu, souvislosti z hlediska diplomacie a mezinárodních vztahů. A to doktor Kohout dokonale umí,“ sdělila Benešová. Ta by Kohouta chtěla do jeho odchodu do Říma využít jako náměstka.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…