Vraždil čtrnáctkrát. Bál se ho Mečiar, Rusáci i Arméni dohromady. My s ním mluvili zpoza mříží v Leopoldově. O Čaputové, Kočnerovi, doživotí…

22.11.2020 7:42

ROZHOVOR Slovenský soud letos v srpnu schválil dohodu o vině a trestu pro bývalého bosse slovenského podsvětí Mikuláše Černáka. Ten se koncem loňského roku přiznal k šestnácti zločinům, z toho ke čtrnácti vraždám. Dodnes respektovaný mafiánský kápo si odpykává doživotní trest v obávané věznici v Leopoldově. ParlamentnímListům.cz se s ním podařilo uskutečnit již druhý rozhovor.

Vraždil čtrnáctkrát. Bál se ho Mečiar, Rusáci i Arméni dohromady. My s ním mluvili zpoza mříží v Leopoldově. O Čaputové, Kočnerovi, doživotí…
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Mikuláš Černák vypovídá v kauze bývalého místopředsedy vlády Slovenska Pavla Ruska v případu přípravy vraždy jeho někdejší společnice z TV Markíza Silvie Volzové
reklama

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20324 lidí
Pane Černáku, po osvobozujícím verdiktu nad Marianem Kočnerem v případě vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky se u části veřejnosti objevilo zklamání a názor, že na Slovensku se od 90. let nic nezměnilo. Domníváte se, že někteří jsou si stále rovnější a pro většinu lidí se pouze udržuje jakási iluze spravedlnosti?

Nemyslím si, že by se Slovensko od 90. let neposunulo správným směrem. Samozřejmě takových Kočnerů a oligarchů tu máme ještě několik, ale i poslední dny nám na počtu obviněných soudců, prokurátorů – bývalého šéfa Generální prokuratury Dobroslava Trnky, jako také současného šéfa Speciální prokuratury Kováčika a vysoce postavených funkcionářů policie ukazují na jedné straně pořádný stín minulosti a hanbu celé Evropy... na druhé straně to, že jdeme i na Slovensku tím správným směrem v boji se zločinem. Silné mafiánské skupiny z 90. let jsou už několik let rozložené a někteří pohrobci mafie se přetransformovali na podnikatele a zaměřují se na trestnou činnost v ekonomice daleko sofistikovanějším způsobem. Proto si myslím, že 90. léta jsou už jen neslavnou historií.

A Kočner?

Verdikt Mariana Kočnera v případě vraždy Jána Kuciaka a jeho přítelkyně byl sice velkým zklamáním části veřejnosti, ale možná to lze připisovat také skutečnosti, že o této kauze od začátku média informovala způsobem, který ani nepřipouštěl jinou možnost než odsouzení Kočnera a Zsuzsové. Takovým kauzám ani zúčastněným stranám neprospívá taková mediální pozornost. Ani tolik politiky, jako v této kauze nepochybně bylo.

Sledujete současnou politickou situaci na Slovensku? Co říkáte na prezidentku Zuzanu Čaputovou?

Politiku sleduji již celé roky a zatím mě ani tato nová vláda moc nepřesvědčila o svých předvolebních slibech, i když je pravda, že se od nástupu trápí koronavirem a některé předvolební sliby se jim tak naplňují obtížněji. U této vlády mi chybí více důvěryhodné komunikace ve vztahu s veřejností. Potřebné je však uvést, že někteří resortní ministři se do své práce pustili vážně a je vidět, že i odvážně. No a premiéra máme Matoviče... Je to jeho povaha, on jiný nebude, ani kdyby ho zvolili za prezidenta USA.

Můžete pár slov k prezidentce Čaputové?

Preference v procentech důvěryhodnosti naší prezidentky reflektují její působení v úřadě, snaží se společnost sjednocovat, její vyjádření jsou odborná, věcná, a hlavně důvěryhodně vnímaná. Reprezentuje nás důstojně i v zahraničí a její politika je vyvážená.

Jak vnímáte svou dohodu o vině a trestu, kterou nedávno schválil slovenský soud? V rámci dohody jste přiznal 16 zločinů, z toho 14 vražd. V roce 2023 či později také budete moci požádat o podmínečné propuštění…

Rozhodnutí prolomit mlčení po sedmnácti letech mého uvěznění jsem podrobně popsal v mé knize „Proč jsem prolomil mlčení“ (Marenčin PT, 2015, pozn. red.). Verdikt soudu potvrdil pravdivost mých výpovědí – přiznání, a novináři, kteří byli přítomni při odůvodnění rozsudku se mohli dozvědět, že soud tuto dohodu se mnou schválil hlavně proto, že moje činy nebyly namířené proti veřejnosti, ale při vyrovnávání účtů v podsvětí, a také proto, že posudky znalců z oboru psychiatrie a psychologie, které do konání řízení přibraly orgány činné v trestním řízení, hovoří, že mnou spáchané činy nebyly chorobně motivované a bilance resocializačních faktorů je u mě pozitivní. Rozsudek však odhaluje také skutečnost, že někteří mafiáni, kteří se mnou tyto činy spáchali v 90. letech, si dodnes užívají beztrestnost a svobodu. A to, proč tomu tak je, jsem též podrobně popsal ve své knize.

Pokud byste byl v budoucnu propuštěn na svobodu, jak budete chtít naložit se zbývajícími roky svého života?

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10520 lidí
Otázkou mého propuštění v budoucnosti se dnes vážně nezajímám. Ale po tom všem, čím jsem si prošel od doby, kdy jsem nastoupil do toho „vlaku s organizovaným zločinem“ v 90. letech a po těch 23 letech mého uvěznění v nejtvrdších podmínkách výkonu trestu, si přeji už jen jedno: dožít svůj život v klidu a zdraví s nejbližší rodinou.

Co říct kritikům možného propuštění, kteří by chtěli, abyste zůstal zavřený do konce života? Jak je přesvědčit?

Ať se každý v první řadě podívá do svého zrcadla a soudit nechá soudy.

Před několika lety jste napsal knihu, kde jste mnohé z divokých 90. let vysvětlil. Loni jste poodhalil v rámci výše zmíněné dohody i další detaily. Nebojíte se, že v případě vašeho propuštění na svobodu byste se stal terčem těch, o kterých jste mluvil?

Neměl jsem strach ani v těch nejdivočejších 90. letech, kdy se na ulici a v barech střílelo i za bílého dne a kdy auta s mafiánskými bossy vybuchovala skoro každý měsíc. No a těch přetransformovaných mafiánů a zbabělců z 90. let, kteří se dodnes nedokázali postavit chlapsky ke své minulosti a na svobodě jsou jen proto, že v roce 2004 udělali různé podivné dohody s policií (zejména s tehdejším policejním prezidentem Milanem Lučanským), naházeli všechny činy jen na mě, tak těch se už vůbec nebojím.

ParlamentníListy.cz přinesou pokračování rozhovoru s Mikulášem Černákem příští týden. Odhalíme v něm některé z výrazných postav slovenského veřejného života, k nimž se Mikuláš Černák vyjádří. Půjde například o „Tutiho“ Daniše, Borise Kollára, Jána Kána nebo Vasila Imriška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…