Vtip o Fero Lakatošovi a řev na novou hlavní hygieničku: Nenechme si vnutit svět pomatenců, nabádá ombudsman Křeček

12.03.2021 12:16

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček sdílel na sociální síti své stanovisko k vtipu, který loni na svém facebooku sdílela nová hlavní hygienička ČR, kterou bude dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Kritice, že by šlo údajně o „rasistický“ vtip o Romech se ombudsman vysmívá. „Nenechme si vnutit tento svět pomatenců,“ říká.

Vtip o Fero Lakatošovi a řev na novou hlavní hygieničku: Nenechme si vnutit svět pomatenců, nabádá ombudsman Křeček
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

„Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero“ – tento slovní vtípek, který v souvislosti s vládními opatřeními sdílela Svrčinová v říjnu 2020 na svém facebookovém profilu, vyvolal bouři.

S blížícím se nástupem do její nové funkce není divu, že onen příspěvek se začal masivně šířít po českém internetu. Svrčinová posléze svůj účet raději celý smazala. „O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí, a proto jsem absolutně zrušila svůj profil,“ sdělila na dotaz iDNES.cz, proč zmizel i celý její facebookový profil.

Podle ombudsmana Křečka to s takovým vtipem rozhodně není tak horké. „Prý rasistický. O tom, jak si Fero vykradl vlastní byt, protože musel pracovat doma. A kdo se tomuto vtipu zasmál, nebo jej dokonce sdílel na sociálních sítích, je rasista a jako takový by neměl mít přístup k jakýmkoli, natož pak státním funkcím. Je to prý vtip o Romech. Opravdu? A to je patrné z čeho?“ táže se.

Je pro něj až nepochopitelné, kam jsme se to dostali, když se v Čechách odjakživa vypráví vtipy o Skotech, Cikánech, Židech, Rusech. „Dosud nikoho nenapadlo to považovat za rasistickou, náboženskou nebo národnostní diskriminaci,“ dodává Křeček. Stejně tak se vypráví vtipy o manželích a manželkách, ale nikoho snad dosud nenapadlo – alespoň veřejně – to prohlašovat za genderový přestupek hodný odsouzení.

Obává se, že tito samozvaní ochránci jakýchsi nových pořádků nás vedou světa, kdy zakážeme pohádku o Červené Karkulce, protože v ní je třeba rozpárat břicho vlkovi, což je zjevně týrání zvířat. Nebo Tři oříšky pro Popelku neboť tam se kvalita ženy posuzuje podle velikosti nohou a nikoliv podle genderových představ o posuzování pohlaví.

„Nenechme si vnutit tento svět pomatenců,“ vybízí Křeček s tím, že vtipy ani pohádky nevyzývají k násilí, nejsou nenávistné a nedeformují naši představu o lepším světě, o který bychom měli usilovat. Jeho realizace totiž spočívá v něčem úplně jiném, než si stěžovatelé třeba na blbé vtipy představují. „Problém máme tam, kde jej vtipoví Koniáši nechtějí vidět. Totiž v tom, že žádný vtip nevytvořil Chánov,“ uzavírá veřejný ochránce práv.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …