Výbor bude dál jednat o stíhání Babiše kvůli Čapímu hnízdu

08.01.2018 14:57

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání policejní žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo. Zatím není jasné, zda členové výboru už na této schůzi doporučí plénu, zda mají oba poslance ke stíhání vydat, nebo ne, píše ČTK.

Výbor bude dál jednat o stíhání Babiše kvůli Čapímu hnízdu
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Výbor bude zasedat den před tím, co má Sněmovna na programu projednávání žádosti Babišovy menšinové jednobarevné vlády o vyslovení důvěry.

Babiš s Faltýnkem měli v úterý ve výboru přiblížit svůj pohled na případ, v němž je policie už před volbami obvinila pro podezření z dotačního podvodu a Babiše i z poškozování zájmů Evropské unie. Oba ale minulý týden požádali o odklad slyšení. Chtějí si prostudovat zprávu, kterou českým úřadům v této záležitosti nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Je součástí vyšetřovacího spisu. Faltýnek o víkendu uvedl, že do ní chce nahlédnout ve čtvrtek. Oba poslanci podezření související s Čapím hnízdem odmítají a hovoří o účelovosti a o politické motivaci stíhání.

Výbor bude muset v úterý rozhodnout, zda Babišovi a Faltýnkovi jiný termín pro slyšení poskytne, nebo neposkytne. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) soudí, že jejich požadavek určité opodstatnění má, když se navíc chtějí se zprávou OLAF seznámit i někteří členové výboru, až bude k dispozici její úřední český překlad z angličtiny. Odklad by neměl být velký, řekl dnes ČTK. Na druhou stranu ale Grospič poukázal také na to, že Babiš s Faltýnkem nemusí právo na výpověď před výborem využít. Výbor tedy může dát doporučení plénu i bez jejich slyšení. Zpravodajka Kateřina Valachová (ČSSD) už v pátek uvedla, že návrh usnesení má přichystaný.

Podobně jako v minulém volebním období před výborem vystoupí vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Grospič uvedl, že účast potvrdili a do dneška se na tom nic nezměnilo.

Někteří členové výboru možnost nahlédnout do zprávy OLAF využili už v pátek. Zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie. Grospič viděl zprávu dnes a potvrdil, že je v souladu se žádostí i s vyšetřovacím spisem. Podrobnosti neuvedl. „Jsme vázáni mlčenlivostí, nechtěl bych to komentovat,“ řekl.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že podle zprávy OLAF obsahovala žádost o dotaci nepravdivé informace a anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v rozporu se zásadou transparentnosti.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro společnost Farma Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Sněmovna oba poslance v minulém funkčním období ke stíhání vydala. Nyní posuzuje novou policejní žádost, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do tehdy Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Předloni Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš loni převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …