Výbuch v Bejrútu: Česká stopa? Jinak, než si myslíte. Připomeňme si to, říká expert na bezpečnost

07.08.2020 7:50 | Zprávy
autor: mp

Záběry z výbuchu v libanonském hlavním městě Bejrútu obletěly svět. Hřib, jenž se vznesl nad městem, připomínal atomové výbuchy na konci druhé světové války v Hirošimě a Nagasaki. Co stálo za výbuchem? Šlo o útok Izraele? Podle zbrojního analytika Jaroslava Štefce nikoliv, ale v celém příběhu je česká stopa. Bezpečnostní expert Andor Šándor přesto upozorňuje, že Evropa se teď musí mít na pozoru.

Výbuch v Bejrútu: Česká stopa? Jinak, než si myslíte. Připomeňme si to, říká expert na bezpečnost
Foto: Repro Youtube
Popisek: Exploze v libanonském Bejrútu

 Zbrojní analytik Jaroslav Štefec podotkl, že ve výbuchu lze nalézt i českou stopu.

„Mluví se v této souvislosti o ruské, izraelské a dalších stopách. Málokdo ale ví, že v celém příběhu je i výrazná "česká stopa", kterou díky médiím měly možnost vidět doslova milióny lidí po celém světě a určitě je zaujala,“ napsal Štefec na sociální síti Facebook.

Podle Štefce se svou silou výbuch skutečně rovnal explozi malé jaderné nálože. „Přesto jakoby zázrakem přežilo poničené torzo budovy, stojící v bezprostřední blízkosti výbuchu. Jedná se o silo, které v 60. letech vyprojektovala a vybudovala pardubická společnost Průmstav,“ upozornil analytik s tím, že toto silo může sloužit jako ukázka umu českých stavitelů, stejně jako budova, která ustála výbuch v Hirošimě. Toto naše umění bychom si podle Štefce měli uchovat.

Pokud jde o samotný výbuch, osobně prý nevěří senzačním zprávám o stopách všeho druhu. „Je prakticky jisté, že za explozí stojí lidská hloupost, kašlání na pravidla a neopatrnost. Pokud se ve stejné budově, v níž byl skladován ledek amonný, skutečně vyráběla pyrotechnika (a záběry požáru předcházejícímu výbuchu tomu nasvědčují), nedá se to nazvat jinak než idiocie,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…