Vyplavalo na povrch: Dva pražští Piráti kandidovali v minulosti za Víta Bártu. Lídryně Pirátů slíbila odpovědi, pak se po ní slehla zem

23.10.2018 12:34

Někomu by se snad mohlo zdát, že Piráti jsou čistou stranou bez pochybné minulosti. Proč ne. Rozhodně to ale neplatí pro jejich místní buňku v Praze 8. Pamatujete si ještě na Věci veřejné? Stranu Víta Bárty, která zatočí s korupcí a politickými dinosaury? Právě dva čelní představitelé Pirátů v osmém pražském obvodu v roce 2010 za Věci veřejné kandidovali, a to relativně na předních místech.

Vyplavalo na povrch: Dva pražští Piráti kandidovali v minulosti za Víta Bártu. Lídryně Pirátů slíbila odpovědi, pak se po ní slehla zem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Pirátů proti cenzuře a za svobodný internet na Palackého náměstí

Konkrétně šlo o Karla Ptáčka a Michala Schwarzkopfa. Prvně jmenovaný byl letos dokonce na druhém místě kandidátky a stal se zastupitelem statisícového pražského obvodu. Michalovi Schwarzkopfovi místo v zastupitelstvu těsně uteklo.

Anketa

Je dobře, že se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko?

56%
44%
hlasovalo: 10712 lidí
Otázkou zůstává, zda Piráti v Praze 8 o jejich historii vůbec věděli. Redakce se snažila získat vyjádření lídryně jejich kandidátky v osmém obvodu Alice Hamalové, ta sice přes opakované urgence odpověď slíbila do druhého dne, ale bohužel se už neozvala. Dotazy byly přitom velmi jednoduché: „Dobrý den, zjistili jsme, že Váš nový zastupitel Karel Ptáček a Michal Schwarzkopf byli činní ve straně Věci veřejné (za kterou v Praze 8 kandidovali), kterou mnozí označují nelichotivými výrazy, včetně mafiánských praktik. Chtěla bych se zeptat, zda Vám to jako jedničce kandidátky v Praze 8 nevadí. Stejně tak jako problém politického turismu.“
 
Naše redakce také oslovila jednoho z bývalých členů Věcí veřejných v Praze 8. „Pamatuji si, když se k nám hlásili. Byli to velcí kamarádi. Úplně z nich čišela touha mít funkce. Hledali partaj, která jde nahoru, a tou tehdy Véčka byla,“ řekl. Vůbec se proto nediví, že je našel na kandidátce Pirátů. „Čekal jsem, že se někde objeví, jen jsem nevěděl, kde to bude,“ dodal náž zdroj.
 
Věci veřejné v roce 2010 ve volbách v Praze 8 nakonec neuspěly, pětiprocentní hranice jim těsně unikla. V čele jejich buňky byl Kamil Jankovský, syn tehdejšího ministra pro místní rozvoj.
 
Po vydání materiálu se paní Hamalová ozvala a PL v nezměněné formě přinášejí její odpověď.
 
„Ano, náš nový pirátský zastupitel na MČ Praha 8 Karel Ptáček a člen místního sdružení Piráti Praha 8 Michal Schwarzkopf kandidovali v roce 2010 ve komunálních volbách MČ Prahy 8 za bývalou politickou stranu Věci veřejné. O této skutečnosti naše místní sdružení ví, oba členové však projevili velké nasazení v rámci dobrovolnických aktivit v rámci Pirátské strany a splnil veškeré připomínky pro udělení členství a reprezentování pirátských programových stanovisek. Oba dva členové, na které se dotazujete, nikdy nebyli členy jiné politické strany než České pirátské strany."
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …