Vystrčil na Tchaj-wanu? Svět si nás bude vážit! řekl ODSák. Komunistka se u Xavera začala smát. A přišel „hrdý aktivista“

15.09.2020 7:32

KRAJSKÉ DEBATY XTV Pořad Luboše Xavera Veselého Argumenty v televizi XTV přináší sérii speciálních předvolebních debat, kterých se účastní po šesti zástupcích jednotlivých kandidujících stran. Obvykle se jedná o kandidáty na hejtmana a jsou rozděleni do dvou debatujících trojic. Putování po regionech začíná v Karlovarském kraji.

Vystrčil na Tchaj-wanu? Svět si nás bude vážit! řekl ODSák. Komunistka se u Xavera začala smát. A přišel „hrdý aktivista“
Foto: Vysílání XTV
Popisek: Předvolební debata XTV v Karlovarském kraji

Karlovarský kraj je nejmenším a společně s Ústeckým a Moravskoslezským také nejchudším. Je krajem kontrastů, kde se bohaté lázeňské hlavní město střetává s chudým krušnohorským venkovem a uhelnou těžbou poznamenaným Sokolovskem. Dlouhodobě je proto za hlavní problém kraje označována nezaměstnanost.

Anketa

Mělo by Česko stavět další bloky jaderných elektráren?

89%
11%
hlasovalo: 8733 lidí

Tu také jako důležité téma zdůraznili všichni tři účastníci první části Xaverovy debaty. KSČM zastupuje ve volbách Eva Valjentová, soupeřem jí bude Karel Jakobec, kandidát ODS a lidovců s podporou Starostů a rovněž za Trikolóru Martin Gruber.

Komunistická kandidátka je zaměstnankyní Sokolovské uhelné, inženýrka, která se ke své těžařské profesi hrdě hlásí.

Martin Gruber je starostou obce Březová, kde současně šéfuje dobrovolným hasičům a šéfuje karlovarskému mykologickému klubu.

Karel Jakobec prozradil, že se svou komunistickou protikandidátkou byli spolužáci na sokolovském gymnáziu, a rovněž celý život působil v hornických inženýrských profesích v Sokolovské uhelné. V Sokolově byl poté starostou, nyní je radním na kraji. Hornictví poznamenalo i jeho volbu koníčků, je vášnivým sběratelem minerálů.

KLIKNĚTE KE SHLÉDNUTÍ PRVNÍ ČÁSTI DEBATY:

Předvolební debata 2020: Karlovarský kraj - Eva Valjentová (KSČM), Karel Jakobec (ODS, KDU-ČSL) a Martin Gruber (Trikolóra)

Gruber hned na úvod zasvětil diváky do reality kraje, kde má v dohledné budoucnosti kvůli emisním povolenkám přijít o práci dalších tisíc lidí ve Vřesové. A lákání nových investorů je velmi složité, pokud nebude dostavěna karlovarská dálnice D6, spojující kraj s Prahou.

Valjentová nepovažuje za úplně šťastné řešení shánění velkých investorů, kteří zaměstnají tisíce lidí, ale když se jim zhorší ekonomická situace, tak jich zase tisíce propustí. Bylo by prý možná vhodnější „rozsekat“ ekonomiku na menší zaměstnavatele. Tím by navíc mohla do kraje přilákat mladé lidi, kteří by mu dokázali dát budoucnost.

V další debatě o hledání investorů pro chudý kraj se kandidát ODS přihlásil k tchajwanské misi Miloše Vystrčila: „Oceňuju, že pan Vystrčil měl tu odvahu, do Tchaj-wanu zajel a prohlásil to tam. Jednoznačně za tím stojím. Celý svět si váží hrdých národů, ochotných bojovat za svou svobodu, ať už to byli třeba Finové nebo Švýcaři. Naopak národů, které se vždycky podrobily, si nikdo nevážil.“ Velmocem jako je Čína a Rusko podle kandidáta ODS musíme ukázat svou hrdost, a „že si do toho nenecháme kecat a pak sbírat nějaké milodary“.

Valjentová se začala smát. Nevidí problém v podpoře Tchaj-wanu, ale vadí jí, že zahraniční politika ČR není jednotná. „Takhle to vypadá, že si tu každej dělá, co chce,“ dodala smutně. Navíc má dojem, že rozdíly v názorech jsou i ve vládě. A pak se nemůžeme divit, že nás jako republiku nikdo nebere vážně. A to není o tom, koho si budeme my vážit a na koho budeme pyšní, ale jaký dojem uděláme navenek.

Pokud jde o shánění investorů, Valjentová má pocit, že malý a periferní Karlovarský kraj je při lobbingu až na posledním místě.

Jakobec vytáhl svůj zážitek s čínskými investory, kteří uvažovali o investici do Sokolovských strojíren. „A dopadlo to tak, že tam už dávno nejsou,“ uzavřel vyprávění.

Kandidát ODS lákal voliče slovy, že ví, že jeho strana pro spoustu lidí není přijatelná „díky průšvihům, které se táhnou z dob pana Topolánka a pana Nečase,“ ale prošla prý krizí, při které se pročistila. „Zůstali srdcaři, kteří připravili program pro tyto volby, kteří jsou na kandidátkách, a těmto srdcařům normální volič důvěru dát může,“ ujistil.

Valjentová by si přála, aby vítěz měl silný mandát a mohl konečně něco změnit. Komunisté by to měli být proto, že mají dobrý tým plný odborníků z praxe.

Zástupce Trikolóry zdůraznil, že Trikolóra je nová strana, ve které je mnoho schopných lidín – doktorů, podnikatelů, profesorů i starostů.

Vy jste aktivista? A co to znamená?

Ve druhé části debatovali Karla Maříková z SPD, Martin Hurajčík z ANO a Josef Janů z Pirátské strany.

Pirátský kandidát je jednapadesátiletý inženýr, který do politiky vstoupil přes aktivistické hnutí. Překvapilo jej, jak jej politika baví. „Jsem rád, že liberální Pirátská strana přijala aktivistu jako jsem já a víceméně respektuje mé vrtochy,“ vyznal se.

 

KLIKNĚTE KE SHLÉDNUTÍ DRUHÉ ČÁSTI DEBATY:

Předvolební debata 2020: Karlovarský kraj - Karla Maříková (SPD), Martin Hurajčík (ANO) a Josef Janů (Piráti)

Xavera to zaujalo a vyptával se, co znamená být aktivistou. Pirátský lídr se pochlubil, že například v roce 2010 s kolegy zaznamenal slavnou „karlovarskou losovačku“, kdy si ČSSD a ODS rozparcelovali město a uvrhli jej do problémů.

Ing. Josef Janů

  • Piráti
  • Lídr Pirátů pro krajské volby v Karlovarském kraji 2020
  • krajský zastupitel

Karla Maříková je poslankyní za SPD, první a doufá, že i poslední stranou, do které v životě vstoupila.

Kandidát ANO je již nyní v kraji radním a má na starosti dopravu, kulturu a památkovou péči. Na politice jej nejvíce baví její zběsilé tempo a neustálé změny.

Podle Karly Maříkové je v současnosti nejdůležitější, aby se do Karlovarského kraje vrátili turisté, kteří v západočeských lázních zásadně přispívají k jeho příjmům. Poučení z covidového lockdownu je podle ní v tom, že kraj je třeba turistům mnohem více propagovat a nespoléhat na to, že prostě přijedou.

Pirát spustil o tom, že po roce 1945 byl Karlovarský kraj „kompletně vystěhován“ a odsunem německého obyvatelstva kompletně ztratil svou identitu. Pokračovalo to tím, že se kraj dlouhodobě vytěžoval.

Kandidát ANO připomněl časy pravicových vlád, kdy lázeňství málem zahynulo, protože jej přestaly proplácet pojišťovny. To se již podařilo napravit.

Poslankyně Maříková připomněla, že v chudém kraji není nikdo ze zaměstnavatelům motivován zvyšovat mzdy a nedá se s tím pohnout.

Debata o dostavbě dálnice D6 se díky slovům radního Hurajčíka přesunula k debatě o právu vyvlastnit pozemky pro stavbu dálnice. Sám radní se za to jednoznačně přimluvil, Pirát by to umožnil také, ale po zralé úvaze, a Karla Maříková protestovala proti termínu „vyvlastnění“, který je podle ní vnímán negativně, přitom takový proces je při liniových stavbách uplatňován všude ve světě.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…