Witowská v ČT tlačila na Hamáčka. A pak to přišlo: A co jsem měl Rusům slíbit? Že přesvědčím nezávislé médium, aby to nenapsalo?!

04.05.2021 19:53

Vicepremiér, ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček v pořadu Interview ČT vysvětloval obvinění reportéra Janka Kroupy ze SeznamZprávy. Měl prý plánovat výměnu informací ke kauze Vrbětice za milion dávek vakcíny Sputnik V. To, že nic takového neplánoval, podle Hamáčka ale dokazuje i fakt, že o Vrbětících věděla kromě politiků předem i média. „Jako Česká republika jsme zvládli velmi složitou bezpečnostní operaci. Informaci o zapojení agentů GRU do vrbětického výbuchu měli od 7. dubna nejen politici, ale i média. Věděli jsme, že s tím někteří redaktoři už pracují,“ hájil se.

Witowská v ČT tlačila na Hamáčka. A pak to přišlo: A co jsem měl Rusům slíbit? Že přesvědčím nezávislé médium, aby to nenapsalo?!
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Jan Hamáček v Interview ČT.

Zdroje serveru Seznam Zprávy podle vicepremiéra Jana Hamáčka jednoznačně lžou. „Je to absurdní. Obsah toho článku neobsahuje žádné citace, které by potvrzovaly nějakou akci, že kauzu Vrbětice vyměníme za ruské vakcíny. Pan redakor Kroupa ani není schopen je předložit,“ upozornil úvodem na svou obhajobu, že v textu, který jej viní z výměnného obchodu s Ruskem, chybí jakákoliv přímá řeč.

Anketa

Komu víc věříte?

hlasovalo: 14765 lidí

Jedním dechem dodal, že neexistuje ani zvukový záznam, který by jej skutečně usvědčoval: „Pan redaktor Kroupa tvrdí, že hovořil se všemi účastníky jednání na ministerstvu vnitra, ale žádný zvukový záznam nepředložil,“ pokračoval Hamáček.

Informacemi, které server Seznam Zprávy zveřejnil, si je podle svých slov redaktor Kroupa však absolutně jistý. „Tak doufám, že si je pan Kroupa těmi informacemi stejně jistý jako informacemi, které dostaly do vazby Věru Jourovou. Nebo informacemi, které pak skončily u soudu a ukázalo se, že pan redaktor nemluvil pravdu,“ poznamenal Hamáček.

To, že nic takového neplánoval, podle něj dokazuje i fakt, že o Vrbětících věděla kromě politiků předem i média. „Jako Česká republika jsme zvládli velmi složitou bezpečnostní operaci. Informaci o zapojení agentů GRU do vrbětického výbuchu neměli od 7. dubna jenom politici, ale i média. Vědeli jsme, že s tím někteří redaktoři už pracují,“ hájil se.

Skutečné plány své cesty měl Hamáček podle několika zdrojů sdělit účastníkům schůzky, která se kolem moskevské mise uskutečnila 15. dubna v kanceláři ministra vnitra. Zúčastnil se jí kromě Hamáčka také velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Hamáček připomněl, že oba pýnové oznámili, že se žádné ututlání vrbětické kauzy na této schůzce neřešilo.„Teď aktuálně se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a velvyslanec Pivoňka vyjádřili tak, že stojí za mnou. A že na jednání nepadlo nic, co by směřovalo k zametení kauzy Vrbětice pod koberec,“ zdůraznil s tím, že nikoho z přitomných na této schůzi nežádal, aby o jejím obsahu nemluvili.

Společně prý řešili celou řadu věcí, které souvisely s přípravou reakce České republiky na nová zjištění ve vyšetřování kauzy Vrbětice, a sice vyhoštění ruských diplomatů. A otázky týkající se bezpečnosti naší země a jejích zájmů v zahraničí.


Moderátorka ČT Světlana Witowská zpovídá Jana Hamáčka. (Screen: ČT24)

Nad zopakovanou otázkou moderátorky Světlany Witowské, zda na schůzce padl návrh, že by se mohl realizovat s Ruskem výměnný obchod, se Hamáček nevěřícně pousmál a odvětil: „Paní redaktorko, to je úplný nesmysl. Nic takového tam nepadlo. Nikdy by mě to ani nenapadlo. S národními zájmy se neobchoduje. Opakuji, že všichni, co na té schůzce seděli, veděli, že o Vrběticích už vědí i média,“ zopakoval.

Anketa

Z jaké tajné služby máte největší respekt?

1%
3%
21%
3%
72%
hlasovalo: 8554 lidí
„Já se tedy ptám, pokud má platit ta šílená konstrukce Janka Kroupy, tak co jsem měl slíbit v Rusku ve chvíli, kdy nejmenované médium mělo o Vrběticích kompletní informaci?“ položil Hamáček řečnickou otázku.

„Ta šílená konstrukce, která je mi teď předhazována, je v tom, že já jsem měl odletět do Moskvy, tam Rusům slíbit, že to u nás ututláme. A jak? Že bych přesvědčil nejvyššího státního zástupce, ať vstoupí do trestního řízení? Že bych přesvědčil policii, aby přestala pátrat po těch dvou agentech, kteří to udělali? A současně, že bych u nezávislého média zajistil, aby to nenapsalo?“ tázal se dále Hamáček, podle kterého je jasné, že to nedává žádný smysl.

Celé to podle Hamáčka slouží Rusku. „Přečtěte si ruské noviny. Ještě před pár hodinami, než tento článek vyšel, tak v hlavních zprávách v Rusku byla má citace, že „Rusové ví, že víme, že to udělali, jen neví, co na ně máme“. V Rusku jsem byl za jestřába, byl jsem tam portrétován skoro jako americký agent. A po článku Kroupy, který nepřináší žádné přímé důkazy a přímé citace, jsem v Rusku líčen jako vlastizrádce, kterého soudí vlastní národ,“ uvedl.

Doplnil, že je připraven odpovědět na všechny dotazy k této záležitosti.

Sněmovna za zavřenými dveřmi už v útery jednala o plánované a později zrušené cestě vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Nakonec poslanci přerušili schůzi do zítřejšího rána. Pozvaní šéfové bezpečnostních složek ani nejvyšší státní zástupce se na plénu Poslanecké sněmovny ke slovu nedostali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

22:27 Víme. Pozadí organizátorky protestu na Hradě: Posílá peníze Pirátům, řešila už Vrbětice. Je toho víc

Situace kolem prezidenta Miloše Zemana a postoje lidí z Hradu k ní budí vášně. I proto se na pražské…