Z toho by se spousta lidí po... Rýsuje se prý zásadní politický zvrat ještě do 2. kola volby. S účastí Okamury

18.01.2018 9:58

Komentátor Bohumil Pečinka se na svém facebookovém profilu zamyslel nad tím, jak by mohly dopadnout prezidentské volby. Domnívá se totiž, že se odehraje zvláštní rošáda, která nějakým způsobem ovlivní závěrečné hlasování. Ve hře je totiž SPD Tomia Okamury, která by mohla hlasovat pro nevydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a tím si otevřít cestu do vlády.

Z toho by se spousta lidí po... Rýsuje se prý zásadní politický zvrat ještě do 2. kola volby. S účastí Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Začátkem týdne padla Babišova strategie přivést na imunitní výbor expolicistu Komárka a skrze něj diskreditovat vyšetřovatele Čapího hnízda Nevtípila. Smyslem bylo vyvolat ‚důvodné podezření‘ ohledně jeho integrity a na státních zástupcích si vynutit výměnu vyšetřovatele. Ten by pak několik měsíců studoval spis a potom, však víte,“ poznamenal Pečinka s tím, že v pátek pak má Sněmovna hlasovat o vydání nebo nevydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Sice mělo hlasování proběhnout dříve, ale Babiš si prosadil pátek. Odklad hlasování o jeho vydání spolu s ním prosadili komunisté a SPD. 

Anketa

Vadí vám, že reklamy Miloše Zemana zadává a vylepuje spolek jeho přátel, u kterého není jasné, kdo přesně ho financuje?

14%
86%
hlasovalo: 19971 lidí

„Mezitím v zákulisí vzniká ‚koalice za nevydání‘, která může být eventuální budoucí vládní koalicí. Má to samozřejmě několik rovin. Babiš s Faltýnkem sice řekli, že jsou pro svoje vydání, ale většina jejich poslaneckého klubu ANO to odmítá. Před pátečním hlasováním se Babiš má oficiálně setkat s Okamurovou SPD, která je v kleštích,“ píše Pečinka. Schůzka obou stran se koná dnes. 

Ve volební kampani SPD, jak uvádí komentátor, sice tvrdě kritizovala Babiše za jeho trestní stíhání, ale bez generálního pardonu pro Babiše se do vlády – přímo nebo nepřímo – nedostane. „Právě expolicista Komárek měl být tím, který jim svou kritikou vyšetřovatele Nevtípila umožní změnit názor. Například v podobě odchodu ze sněmovny v době hlasování o vydání. Podobně to mělo probíhat u komunistů. Už v pátek budeme vidět, jak se celá hra zformátuje,“ dodal Pečinka.

„Do toho hraje vlastní ‚prezidentskou‘ hru Miloš Zeman, který potřebuje jednotnou podporu na ose ANO, SPD, komunisté. Současně potřebuje vypadat jako ten, který se sice s Babišem zapletl, ale stále je suverénním politikem. Pokryje případné nevydání Babiše a Faltýnka, anebo se ozve ve snaze získat úplně jiný voličský segment, který se rozhoduje mezi ním a Drahošem? Poslední výzkum STEM ukázal, že těch lidí překvapivě není málo. V pátek budeme moudřejší,“ uzavřel svůj sloupek.

Celý příspěvek Bohumila Pečinky:

JAK DOPADNOU VOLBY III. Ještě do prezidentské volby se odehraje zvláštní rošáda, která nějakým způsobem ovlivní závěrečné hlasování. Začátkem týdne padla Babišova strategie přivést na imunitní výbor expolicistu Komárka a skrze něj diskreditovat vyšetřovatele Čapího hnízda Nevtípila. Smyslem bylo vyvolat „důvodné podezření“ ohledně jeho integrity a na státních zástupcích si vynutit výměnu vyšetřovatele. Ten by pak několik měsíců studoval spis a potom, však víte. V pátek má celá Poslanecká sněmovna hlasovat o vydání nebo nevydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání ve věci možného dotačního podvodu. Hlasování mělo původně proběhnout dříve, ale Babiš si prosadil pátek. Mezitím v zákulisí vzniká „koalice za nevydání,“ která může být eventuální budoucí vládní koalicí. Má to samozřejmě několik rovin. Babiš s Faltýnkem sice řekli, že jsou pro svoje vydání, ale většina jejich poslaneckého klubu ANO to odmítá. Před pátečním hlasováním se Babiš má oficiálně setkat s Okamurovou SPD, která je v kleštích. Ve volební kampani tvrdě kritizovala Babiše za jeho trestní stíhání, ale bez generálního pardonu pro Babiše se do vlády – přímo nebo nepřímo – nedostane. Právě expolicista Komárek měl být tím, který jim svou kritikou vyšetřovatele Nevtípila umožní změnit názor. Například v podobě odchodu ze sněmovny v době hlasování o vydání. Podobně to mělo probíhat u komunistů. Už v pátek budeme vidět, jak se celá hra zformátuje. Do toho hraje vlastní „prezidentskou“ hru Miloš Zeman, který potřebuje jednotnou podporu na ose ANO, SPD, komunisté. Současně potřebuje vypadat jako ten, který se sice s Babišem zapletl, ale stále je suverénním politikem. Pokryje případné nevydání Babiše a Faltýnka, anebo se ozve ve snaze získat úplně jiný voličský segment, který se rozhoduje mezi ním a Drahošem? Poslední výzkum STEM ukázal, že těch lidí překvapivě není málo. V pátek budeme moudřejší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

20:07 Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Pre…