Žádné rozšíření státní podpory OKD, bouchl do stolu Sobotka

15.11.2016 16:05

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory pro černouhelnou společnost OKD. Předseda vlády to uvedl po dnešní bilanční schůzce s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Stát už poskytl firmě půjčku 700 milionů korun. OKD je od května v úpadku, její reorganizaci schválili věřitelé v srpnu.

Žádné rozšíření státní podpory OKD, bouchl do stolu Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Podpora byla a je dostatečná. V tuto chvíli musejí jednat orgány OKD, které jsou odpovědné. To znamená management a věřitelský výbor,“ řekl Sobotka. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí uvedl, že firma předloží v prosinci na základě finanční analýzy a vyčíslených provozních i mimořádných nákladů řešení první fáze své restrukturalizace příslušným ministerstvům konkrétní požadavky na spolufinancování.

Mládek dnes uvedl, že při pondělním jednání v Ostravě vedení Moravskoslezského kraje ani vedení OKD žádný požadavek na dodatečné peníze nevzneslo. Již dříve několikrát zopakoval, že otázku další státní pomoci pro OKD sám otevírat nebude, společnost si podle něj musí říct o peníze sama. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 000 lidí.

Věřitelé v srpnu schválili její reorganizaci, původní termín pro předložení reorganizačního plánu má vypršet 12. prosince. Firma v pondělí oznámila, že požádá soud o prodloužení lhůty k předložení reorganizačního plánu o 120 dnů, tedy do dubna příštího roku. Učiní tak s ohledem na termín zpracování znaleckého ocenění i na zahájení procesu hledání strategického partnera. Podle Čelechovského OKD již oslovilo přes 200 domácích i zahraničních investorů, kteří by se mohli jeho strategickým partnerem stát.

Sobotka po dnešní schůzce Mládka ocenil, že na resortu s mimořádně rozsáhlou agendou má reálné výsledky. Prioritami ministerstva do zbytku volebního období by podle předsedy vlády mělo být posílení ochrany spotřebitelů i prostřednictvím modernizace České obchodní inspekce či zlepšení připojení k internetu. „Důležité je také zaměřit investiční pobídky na dobře placená pracovní místa,“ dodal premiér.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…