Zákaz cestování mezi kraji, hrozí lidem Blatný. Prymula si ťuká na čelo

05.02.2021 21:04

Vláda by v pondělí mohla rozhodnout o omezení pohybu mezi kraji. Další tvrdé omezení pohybu dnes nadnesl sám ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zdali budou moci čeští občané vycestovat za hranici svého kraje, podle něj rozhodne to, jak se budou chovat o víkendu. „Pokud neuvidíme, že si lidé uvědomili, že určité věci není dobré dělat, tak je to určitě jedna z možností,“ hrozí Blatný občanům. Jeho předchůdce, epidemiolog Roman Prymula, je proti. „Je vidět, že ta opatření nejsou dodržována, takže nemá smysl vyhlašovat tři další,” kroutí hlavou.

Zákaz cestování mezi kraji, hrozí lidem Blatný. Prymula si ťuká na čelo
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10467 lidí
Blatný pro Rádio Impuls řekl, že bude o víkendu jednat s epidemiology a s dalšími odborníky ohledně toho, jak by se mělo dál postupovat. Zdali uzavře občany v rámci jejich krajů, má dle něho rozhodnout to, jak se budou chovat o víkendu. Rozhodnout má i situace na horách.

„Ve hře může být i omezení pohybu mezi kraji zejména s ohledem na to, že existují velké rozdíly mezi jednotlivými kraji,“ pohrozil Blatný.

Pro Rádio Impuls dodal, že o možnosti omezit pohyb pouze na území kraje uvažuje se vší vážností. „Jestliže bychom se měli bavit o zpřísňování opatření, tak toto je jedno z těch, o kterých musíme uvažovat vážně,“ zdůraznil

.

Pokud by Blatný nebyl se situací o nadcházejícím víkendu spokojen, rozhodnout by se dle jeho slov mohlo již během pondělního jednání vlády. Zmínil též, že až třetinu potvrzených případů nakažlivější britské mutace koronaviru tvoří pendleři mezi ČR a Německem v krajích u hranic.

Podle názoru ministra nyní nemohou nemocnice přijímat pacienty s necovidovými problémy právě kvůli lidem, kteří aktuální vládní restrikce nedodržují. „Řada nemocnic je na hranici kapacity urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá pár míst na ARO. Pokud opravdu nezačneme dodržovat opatření, tak se může stát, že nemocnice nebudou moci přijímat lidi s infarktem nebo s mrtvicí,“ varoval.

Lidem tak dává jen dvě možnosti řešení situace, buďto budou pravidla dodržovat důsledněji, nebo pak vláda přistoupí ke zpřísnění opatření.

K jasnému ultimátu se připojila i hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. „Minimalizujme cestování mezi jednotlivými kraji, zejména pokud jde o příhraniční a horské regiony, které se ukazují z epidemiologického hlediska jako velmi rizikové,“ varovala občany.

U odborné veřejnosti se však názor na takovéto opatření nestřetává s pochopením. Imunolog Václav Hořejší pro Impuls ukázal na nesmyslnost takového možného omezení pohybu „Já nevím, proč by lidé neměli jezdit z jednoho kraje do druhého. V některých místech je hranice krajů vzdálená 2 kilometry, naopak v rámci daného regionu může cestovat 150 kilometrů. To mi nedává žádný velký smysl,” podivoval se.

Rovněž Blatného předchůdce Roman Prymula nevidí v aktuální situaci řešení v omezení pohybu jen v rámci kraje. „Je vidět, že ta opatření nejsou dodržována, takže nemá smysl vyhlašovat tři další,” vyjádřil se Prymula.

Nesouhlasí již ani ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „K dalšímu ‚utažení‘ zákazu pohybu, jak navrhuje ministr Blatný. Nejdřív pojďme lidi motivovat, ať dodržují stávající opatření, než zpřísníme, Vnitro má připravené varianty. ČSSD navrhuje bonus pro lidi v karanténě a izolaci, aby zůstali doma a nešířili virus. Tady bych začal,“ vyjádřil se na twitteru.

A proti se staví i lídr opoziční OD Petr Fiala. „Případné omezení pohybu mezi kraji nemá žádnou logiku. Další zpřísňování bez jasného důvodu a bez opory v datech jen zvyšuje frustraci. Chraňme ohrožené skupiny, rychle očkujme, ale současně mysleme na budoucnost,“ dává jasně najevo. Co nejdříve by šéf občanských demokratů chtěl vrátit i děti do škol.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

10:45 Chytla covid. ,,Vždyť je očkovaná!" vyhodili kámošku od doktora. Sprostá slova

Podle vývojáře Daniela Vávry je postup současné vlády i lékařů špatný. Jak se totiž ukazuje, i očkov…