Podle provozovatelů je drezura nenásilná, dělá se formou hry, za odměnu. „Zvířata neproskakují hořícími obručemi, protože to je u nás zakázáno,“ uvádí ve společné tiskové zprávě. Podle nich také zvířata nežijí v malých klecích, protože od 90. let musejí mít vlastní venkovní výběhy. „Důležité je poznat psychologii zvířat, každé je jiné. Musíte odhadnout jejich možnosti. Je to jako s dětmi, někdo je na basketbal, někdo na hokej,“ řekl na konferenci Hynek Navrátil starší, majitel Cirkusu Humberto.
„Když zvířeti ublížíte, má zakódováno, že jste nepřítel, celý život vás bude víceméně nenávidět. Kdyby se zvířata neměla dobře, nebudou se rodit. Nikdy bych necvičil divoké zvíře, protože poznalo jiný život. Pokud se narodí v kleci, cítí v ní pocit bezpečí,“ doplnil Jaromír Joo z Národního cirkusu Jo-Joo.
Cirkusy podléhají pravidelným kontrolám veterinární správy. „Minimálně čtyřikrát měsíčně jsme kontrolováni. Nikde nebývá shledán závažný problém, možná banality. Máme z kontrol i protokoly. Týrané zvíře vypadá úplně jinak než naše cirkusové,“ uvedl Navrátil starší.
Veterináři loni provedli 107 kontrol v 39 cirkusech, z toho dvě na podnět. V sedmi z nich zjistili závadu, třikrát šlo o nevhodné podmínky ustájení zvířat, pětkrát o administrativní nesrovnalosti, například neoznámení veřejného vystoupení krajské veterinární správě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp