Zastupitelé Zlínského kraje neschválili stavbu nemocnice za 8 miliard

21.06.2019 10:40

Zastupitelé Zlínského kraje dnes neschválili investiční záměr pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun. Koalice byla rozdělená, pro stavbu nemocnice bylo jen 21 zastupitelů z 41 přítomných, proti jich bylo osm, 12 se zdrželo.

Zastupitelé Zlínského kraje neschválili stavbu nemocnice za 8 miliard
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Krajskou koalici tvoří lidovci, hnutí ANO a STAN a ODS, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má 29 křesel. V opozici jsou ČSSD, KSČM, Svobodní a Soukromníci a SPD.

Pro stavbu nemocnice byli dnes lidovci, zástupci hnutí STAN a radní Jan Pijáček (ODS), pro byli také dva zastupitelé opoziční SPD. Proti návrhu hlasovali či se zdrželi zastupitel za ODS Stanislav Devátý, zástupci ANO a opozice.

Hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice podporuje, těsně po hlasování zastupitelů uvedl, že je z výsledku překvapený. Koalice se podle něj dohodla, že bude hlasovat pro výstavbu.

Stavba malenovické nemocnice by podle hejtmana trvala šest let a stála by osm miliard korun. Naopak postupná rekonstrukce a dostavba stávajícího areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) by podle něj stála deset miliard a trvala by 12 let. Kraj nechal zpracovat posudky, výstavbu nemocnice podporují. Opoziční zastupitelé za Svobodné a Soukromníky však zveřejnili posudky, podle kterých je výhodnější rekonstrukce současného areálu.

Někteří zastupitelé, včetně koaličních, již dříve uvedli, že se obávají zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice v okresních městech. Projekt považovali za uspěchaný, chyběly jim informace o jeho ekonomické stránce. Naopak řada primářů výstavbu nemocnice podporuje. Někteří zástupci České lékařské komory vidí financování nemocnice jako rizikové a preferují postupnou rekonstrukci nemocnice podle platného generelu, který je však 11 let starý.

Zastupitelé jednali o výstavbě nemocnice již v pondělí. Ani po desetihodinové diskusi nerozhodli a jednání přerušili do dnešního rána. Podobně dopadlo už jednání v dubnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…