Zdeněk Zbořil poučil komentátora ČT ohledně Ruska. S tím zbrojením je to trochu jinak

27.06.2020 9:30 | Zprávy

Téměř na celém světě probíhají zhruba do poloviny roku přípravy na sestavení vojenského rozpočtu na příští rok a militarizaci ekonomiky, všímá si politolog Zdeněk Zbořil. „Možná už někdo investuje pod rouškou boje proti koronaviru do nových zbraní, které mohou sloužit v případě dnes ještě zakázaných, ale kdo ví jak dlouho, bakteriologických válek,“ polemizuje v rozhovoru pro Prvnízprávy.cz. V kontextu s tím kritizuje Českou televizi, jak „nešťastně“ informovala o vojenské přehlídce, která se konala na Rudém náměstí v centru Moskvy na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem.

Zdeněk Zbořil poučil komentátora ČT ohledně Ruska. S tím zbrojením je to trochu jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

V týdnu se v Moskvě konala odložená vojenská přehlídka k 75.výročí vítězství nad nacistickým Německem. Zbořil se zamyslel, proč akce připadla právě na datum 24. června. „Protože ruská, dříve sovětská a předtím carská politika, byla vždycky plná gest a ta výročí se jednak slavila, jednak využívala k nějakým propagandistickým důvodům, nic bližšího jsme se nedozvěděli, ČT nám ukázala jenom to nejméně důležité z přehlídky a komentář byl úplně nešťastný, snad si toho všimnul i pan ředitel Dvořák,“ píše Zdeněk Zbořil.

„Přeci ale  je třeba upozornit na to, aby se pak nikdo nedivil, když je tak banální zpravodajství o vojenské přehlídce na takové úrovni, že si potom zájemci o dění v Rusku bližší informace hledají na kdejakých webových stránkách a také že se rodí různé legendy, kvůli kterým zřizujeme nějaké cenzurní úřady a nařízení, které je mají vyhledávat, ale to je sisyfovská práce, protože čím méně seriózních informací z těch velkých médií, tak se hledají informace jinde,“ vysvětluje politolog.

„Takto nedostatečné zpravodajství a ještě na tak nízké úrovni, myslím verbální a obrazové, přímo otevírá pole pro vznik legend a různých fám,“ pokračuje Zbořil. A zmiňuje, že nakonec se dozvěděl, že datum 24. června by mělo být významné tím, protože byla podepsána dohoda mezi J. V. Stalinem a nějakými americkými bankovními domy v roce 1945 o jakémsi smíru a míru mezi ruskými rubly a americkými dolary na 75 nebo 100 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

16:50 Toto připomněli Ivanu Trojanovi po jeho nářku na Čechy

V rámci představování filmu Neporazitelní v Karlových Varech došlo i na politiku. O tu se zajímá zej…