Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

27.03.2023 17:39

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i letadel a omezení se dotýkají též městské i lodní dopravy. Akce je součástí dlouhodobého sporu o platy, v němž se odboráři dožadují jejich zvýšení nejméně o 500 eur (zhruba 12 000 Kč). Zaměstnanci Deutsche Bahn a autobusových společností pak žádají minimálně 650 eur (cca 15 400 Kč). Deutsche Welle poznamenává, že jsou nyní dojíždějící Němci odkázáni většinou jen na svá auta, jinak musejí nasednout na bicykl. „Nakonec utrpí i životní prostředí a klima. Dnešními vítězi jsou ropné společnosti,“ zní z Deutsche Bahn.

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Berlínská tramvaj

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31087 lidí
Téměř všechna letadla, vlaky a autobusy se v Německu v pondělí zastavily poté, co o půlnoci začala celostátní 24hodinová stávka, již vyvolaly spory mezi zaměstnavateli ve veřejném sektoru s dvojicí hlavních odborových svazů týkající se platů. Stávku tak načasovali společně pracovníci na železnici, v městské veřejné dopravě i pozemní personál letišť, a to v době, kdy má podle Deutsche Welle začínat třetí kolo jednání po neúspěšných dvou předchozích.

Frank Werneke, šéf odborového svazu Verdi, který zastupuje přibližně 2,5 milionu zaměstnanců veřejného sektoru, hovořil o akci coby o největší stávce za poslední desetiletí. Odborový svaz EVG pak uvedl, že se do stávky zapojilo více než třicet tisíc železničářů.

Kromě soukromé přepravy je zasažena i nákladní, a to i včetně té lodní, jelikož se ke stávkujícím přidali i zaměstnanci doků.

Stávka byla dosti ojedinělá v tom, že německý národní železniční dopravce Deutsche Bahn zrušil na celé pondělí všechny plánované dálkové železniční spoje v zemi, a to i včetně mezinárodních spojů. Dřívější stávky přitom ovlivňovaly zejména místní dopravu.

Regionální železniční doprava byla také masivně omezena, a to až do té míry, že by nebylo možné provozovat ani mimořádné spoje podobné těm, které jezdí o státních svátcích, uvádějí podle Deutsche Welle Deutsche Bahn.

A v sedmi německých spolkových zemích – Bádensku-Württembersku, Hesensku, Dolním Sasku, Severním Porýní-Vestfálsku, Porýní-Falci, Sasku a Bavorsku – je pozastavena také lokální veřejná doprava, jako jsou autobusy, tramvaje nebo metro.

V důsledku omezení veřejné přepravy se očekává také zvýšený provoz na silniční síti, jelikož je většina dojíždějících nyní odkázána na jízdu autem anebo jim nezbude nic jiného než nasednout na jízdní kolo.

Stávka má důsledky i pro české cestující. Do Německa se dnes bez auta nedostanou

Stávka se dotkla i Česka. Vlaky Českých drah (ČD) pro mezinárodní dálkovou dopravu stojí v Děčíně. Regionální spoje pak jezdí až do Dolních Žleb, což je poslední zastávka před německými hranicemi. Podle tiskového oddělení ČD se na české straně hranic nepotýkají s komplikacemi. „Jelikož jsme o stávce informovali dlouho dopředu, stejně tak německá strana, nejsou komplikace například s hromaděním lidí v Děčíně,“ uvedly ČD pro ČTK.

Mluvčí pražského letiště Klára Divíšková pak dnes ČTK potvrdila dřívější informace o zrušení 25 letů na Letišti Václava Havla v Praze v době stávky. Problémy na letišti podle ní nejsou.

Omezena byla i letecká doprava

V letecké dopravě se omezení týká všech velkých německých mezinárodních letišť kromě letiště Berlin Brandenburg. Předpokládá se, že v celostátním měřítku se zpožděním nebo zrušením letů bude muset počítat přibližně 400 tisíc cestujících.

Na největším letištním uzlu, ve Frankfurtu, byly po celé pondělí zrušeny všechny příchozí a odchozí lety, případně byly některé dálkové lety označeny jako zpožděné o celý den.

Trpí klima, stěžuje si Deutsche Bahn

Mluvčí Deutsche Bahn Achim Strauss pro Deutsche Welle uvedl, že jeho společnost stávku nepodporuje. „Miliony cestujících, kteří se spoléhají na autobusy a vlaky, trpí touto přehnanou a nafouknutou stávkou,“ řekl s tím, že si ne každý dnes může dovolit pracovat z domova.

„Tisíce firem, které běžně posílají nebo přijímají své zboží po železnici, budou také trpět,“ dodal a shrnul, že „nakonec utrpí i životní prostředí a klima“. „Dnešními vítězi jsou ropné společnosti,“ míní.

Mnozí lidé se o stávce dozvěděli, až když chtěli vycestovat. BBC přineslo příběh muže, který chtěl odletět do španělského města Málagy, místo toho však zůstal v Německu. „Vlastně jsem trochu v šoku,“ ohodnotil tento nepříjemný zážitek.

Svaz Verdi, který zastupuje zaměstnance ve veřejné dopravě a na letištích, požaduje zvýšení mezd o 10,5 procenta, nejméně však o 500 eur (zhruba 12 000 Kč) měsíčně. EVG zastupující zaměstnance Deutsche Bahn a autobusových společností pak žádá zvýšit mzdy o dvanáct procent, přičemž minimální nárůst měsíční mzdy označil na částku 650 eur (cca 15 400 Kč).

Šéf odborového svazu Verdi Frank Werneke uvedl, že pro miliony zaměstnanců je prý stávka „otázkou přežití“ v podmínkách vysoké inflace, jež v Německu v únoru dosahovala hodnoty 9,3 procenta. Odborový předák z EVG Martin Burkert pak varoval, že by mohly další stávky paralyzovat Německo i v období velikonočních svátků. Zaměstnavatelé naopak varují, že vyšší mzdy pracovníků v dopravě způsobí zdražení jízdného a zvýšení daní, aby se rozdíl vyrovnal.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Němci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedadla , 27.03.2023 18:01:17
jsou proti nám chudáci...my se máme jak prasata v žitě, není zapotřebí demonstrovat, neb lidé jsou se vším spokojení a vládě věří, ať řekne či udělá cokoli...Prostě žijeme ve skvělém státě a v zemi, kde vše funguje, jak má...:-D

| 6 | 1

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…