Že by mi dítě přivedlo domů muslima? 81 procent Čechů proti

23. 7. 2018 10:14

Muslimové by v Čechách neměli mít právo zřizovat vlastní školy nebo mešity. A dva z každých pěti dotazovaných by jim zakázali i volit. Vyplývá to z průzkumu, který agentura Median vyhotovila pro MF Dnes. Ve většině otázek převládá u veřejnosti negativní postoj.

Že by mi dítě přivedlo domů muslima? 81 procent Čechů proti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace Muslimové proti terorismu. Předtím se několik muslimů zúčastnilo křesťanské bohoslužby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně
reklama

Průzkum agentura provedla na 817 respondentech mezi 25. květnem a 9. červnem. Co by většině Čechů vadilo? Například kdyby v jejich domě vzniklo komunitní centrum pro muslimy. To si nepřeje plných 82 % respondentů. Obdobně je na tom představa, že by si jejich potomek našel partnera či partnerku v řadách muslimů, zde nesouhlasí 81 % a s výstavbou mešity ve čtvrti, kde bydlí, by nesouhlasilo 80 %.

Anketa

Jak hodnotíte svou osobní ekonomickou situaci?

37%
40%
17%
hlasovalo: 8113 lidí

Tolerantnější jsou dotazovaní v jiných případech. Přibližně polovině (52 %) z nich by nevadilo, pokud by jejich lékař byl muslim. 65 % nemá problém s tím, že by jejich potomek chodil do jedné třídy s někým muslimského vyznání, a stejný počet by neměl problém ani s kolegou v práci. Že tolik lidí by odmítlo muslimského lékaře překvapilo dokora Ahmada Zohoora z Karlových Varů. Prý se s odmítnutím nikdy nesetkal a s projevy xenofobie také ne, maximálně s vtipy od kolegů. Podle něj je vina i na straně muslimů, protože nedokážou svou víru dobře prezentovat.

Fotogalerie: - Protiimigrantské a protiislámské demonstrace

Příznivci SPD na Václavském náměstí
Příznivci SPD na Václavském náměstí
Příznivci SPD na Václavském náměstí
Příznivci SPD na Václavském náměstí
Příznivci SPD na Václavském náměstí
Příznivci SPD na Václavském náměstí

Při dotazech na práva, která by v Čechách muslimové měli mít, také vyšla zajímavá čísla. Plných 40 %, tedy 2 z každých pěti dotazovaných, by muslimům upřelo volební právo, a to i když mají české občanství. 44 % si také nemyslí, že mají mít právo vyznávat svou víru nebo uzavírat sňatky s Čechy. Lehce nadpoloviční většina (52 %) si dokonce myslí, že nemají ani mít právo žádat o české občanství. A stejné procento respondentů by jim upřelo i právo dodržovat jejich náboženské tradice. Sdružovat se v mešitách a komunitních centrech by zakázalo dokonce 57 % dotázaných. Nejvíce odmítané je právo na stavbu mešit ve velkých městech, kde by 77 % respondentů řeklo jasné ne a jen o dva procentní body menší podíl si myslí, že by muslimové neměli mít vlastní školy.

Z výzkumu též vyplývá, že Češi jsou raději, když muslimy není příliš vidět, nebo alespoň poznat. Pouze 49 % dotázaných by povolilo nosit muslimkám hidžáb, tedy nejméně zakrývající pokrývku hlavy, burku nebo nikáb pak považuje za přijatelné pouze 16 a 15 % respondentů. Dan Prokop, autor výzkumu, říká, že v roce 2015 to přitom u hidžábu bylo 58 %, takže se nálada zhoršuje. Osobní zkušenost s muslimy má přitom pouze 20 % dotázaných. U poloviny z nich jde o kolegu z práce.

Na závěr informace o demografii dotazovaných. Nejuzavřenější jsou proti nim středoškoláci bez maturity, kde podíl činí 79 %. Ale i u vysokoškoláků toto číslo dosahuje 52 %. U voličů SPD jde o 91 %, u KSČM 85 %, ANO 77 %. Naopak nejméně uzavřených je u voličů TOP 09, 32 %, pak u KDU-ČSL a Pirátů. Podle odhadů MF Dnes žije v Čechách 20 až 30 tisíc muslimů, převážně v Praze, Brně, Karlových Varech a Teplicích, přičemž ve Varech se jedná o obyvatele zemí bývalého Sovětského svazu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…