Zeman odstoupí, začíná se šířit mezi jeho odpůrci. Jeden chce jít děkovat k Jezulátku

18.10.2018 7:14

Prezident Miloš Zeman má za sebou pěl let v úřadu prezidenta a dalších pět před sebou. Během uplynulých pěti se objevily úvahy o tom, zda by Zeman neměl odstoupit. Stačí si vzpomenout na kauzu brněnského radního Svatopluka Bartíka a jeho úvahu o tom, že má Zeman rakovinu, má před sebou pár měsíců života a měl by se podle toho zachovat. Teď se úvahy o Zemanově konci v úřadu vrací. Přichází s nimi historik Petr Blažek i novinář Jan Hrbáček.

Zeman odstoupí, začíná se šířit mezi jeho odpůrci. Jeden chce jít děkovat k Jezulátku
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Když v roce 2013 měřil Miloš Zeman síly v prezidentské volbě s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, Zemanovi zastánci argumentovali mimo jiné tím, že Zeman je v mnohem lepší kondici. Po pěti letech v úřadu už tak svěže Zeman nevypadá.

Během pěti let jeho prvního funkčního období se několikrát spekulovalo o tom, zda by Zeman neměl úřad opustit, nebo ho alespoň neobhajovat. Se silným argumentem v předvolební kampani před druhou volbou vyrukoval brněnský radní Svatopluk Bartík, který na podzim loňského roku oznámil světu, že má Zeman rakovinu a že má před sebou jen pár měsíců života. Vyjádřil se v tomto smyslu na sociální síti Facebook. Později své vyjádření stáhl, ale před několika týdny v rozhovoru pro server Seznam zprávy konstatoval, že si trvá na svém tvrzení, že je Zeman nemocný.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podobně to viděl ředitel komunikace neziskové vzdělávací organizace a redaktor Britských listů Bohumil Kartous, který v dubnu letošního roku napsal na zmíněném serveru Britské listy, že Zeman opravdu vypadá nemocně a možná se blíží doba, kdy úřad opustí.

„Neustálé ujišťování prezidentské kanceláře a samotného prezidenta, že jeho zdravotní stav není vážný, neustále narušují další a další spekulace, vycházející z politického prostředí, že zdravotní stav prezidenta je více než vážný. Viditelně slabý, špatně se pohybující, rychle hubnoucí a stárnoucí Miloš Zeman se téměř nevyskytuje na veřejnosti, tráví většinu času v Lánech,“ začal svou úvahu Kartous.

Zeman podle Kartouse často odpočívá v Lánech a v politických kruzích už se údajně uvažuje o tom, kdo Zemana nahradí. „To se buď bude táhnout až do doby, kdy se prezident rozhodne abdikovat, nebo do okamžiku, kdy se shodnou obě komory Parlamentu, že i přes setrvání prezidenta v úřadu přejdou všechny pravomoci na vládu a Parlament. A ten okamžik pravděpodobně nastane relativně brzy,“ doplnil Kartous.

Teď s podobnými úvahami přišel i novinář Jan Hrbáček. „Tak já si s dovolením trošku zabartíkuju: zprávy z Hradu zní tak, že vyznamená, odekoruje a v listopadu to zabalí. Ten Masaryk mu nedá spát. Uvidíme,“ napsal publicista.  

Historik Petr Blažek ke stejnému tématu doplnil, že poděkuje Pražskému jezulátku za zázrak, pokud Zeman letos skutečně odejde z úřadu. „Začíná kolovat údajně zaručená zpráva, že 17. listopadu 2018 Miloš Zeman rezignuje po vzoru T. G. Masaryka na post prezidenta republiky. Pokud to tak bude, půjdu poděkovat Pražskému Jezulátku za zázrak,“ uvedl Blažek na sociální síti Facebook.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

12:44 Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

Stanislav Křeček se stal kandidátem prezidenta pro úřad Veřejného ochránce práv. Právě o tomto témat…