Získali jsme detailní rozbor politických kšeftů v Brně. Skoro vše probíhalo v režii ODS a ČSSD. Miliony na Bahamy, na Kypr. A ta jména? Jen se podívejte, co jinde nezveřejní

28.10.2018 6:40 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD dokončila před několika dny koaliční smlouvu. Koalice má 33 mandátů z 55. V opozici skončí ANO a SPD. Klíčovým prvkem, který celé prazvláštní vyjednávání doprovázel, byli Piráti. Ti zprvu zůstávali mimo hru, nakonec se na ně obrátila jak ODS, tak vítězné ANO. ParlamentnímListům.cz se podařila získat exkluzivní analýzu, kterou tato parlamentní strana nechala vypracovat pro to, aby i neznalí pochopili, s kým se "Bartošovy děti" mohou spojit. A čtení je to opravdu strašidelné. Posuďte sami, jak dopadlo "základní prověření vybraných zastupitelů Brna".

Získali jsme detailní rozbor politických kšeftů v Brně. Skoro vše probíhalo v režii ODS a ČSSD. Miliony na Bahamy, na Kypr. A ta jména? Jen se podívejte, co jinde nezveřejní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek

Několik desítek stran abnormálně pečlivé analýzy má skutečně jediný cíl. Upozornit Piráty na případná nebezpečí, která hrozí spojením se s letitými tvářemi moravské politiky. Brno je sice zdánlivě "daleko od Prahy", jak se často říká, na stranu druhou jde o atraktivní lokalitu z hlediska investorů i developerů. A to nejen z Čech, ale také ze zahraničí. To ostatně ukazuje níže zmíněná "kontroverze".

„Prodej strategických pozemků v letech 2005-2010 lze vnímat jako problematický. Není nejmenších pochyb o tom, že si město mohlo vyžádat vlastnickou strukturu kupujícího. Místo toho v té době aktivním občanům odmítalo poskytnout informace k těmto transakcím. Samotný prodej mělo vysvětlit dle klasického pravidla 3E – tedy efektivnost, účelnost a hospodárnost. To se nestalo. Je nutné poukázat například na tyto současné vlastníky pozemků v Jižním centru..."

Zmíněná je firma Aupark Brno, spol. s r.o.. Ta uzavřela s městskou společností smlouvu o prodeji pozemků v říjnu 2008 za 88 milionů korun. K samotným smlouvám o prodeji se občanské sdružení Brnění dostalo až po soudních tahanicích, které skončili úspěšně. Třešničkou na dortu je fakt, že v současné době je skutečným majitelem společnosti Aupark Brno, spol. s r.o. druhý nejbohatší Slovák Ivan Chrenko. K identifikaci celé vlastnické struktury pomohly výpisy ze slovenského rejstříku vlastníků. Součástí vlastnické struktury jsou státy z Nizozemska, Lucemburska, Kypru či Baham...

Dalším příkladem, který probíhal ve zjevné režii ODS nebo ČSSD, je společnost Karlín development II s.r.o. Ta koupila od městské společnosti pozemky v roce 2005 za 30,5 milionů korun a další pozemky dle analýzy v roce 2008 směnila.

Majitelem této české společnosti je podle analýzy kyperská firma Mazes Enterprises Ltd. Do roku 2013 ovšem byla majitelkou Taťána Turzíková z J&T Banky. Turzíková je dnes členkou dozorčí rady Nadace J&T. „Zde je nutno podotknout, že naposledy zveřejněná účetní závěrka za rok 2016 dokládá enormní dluh, který dosahuje 1 miliardy korun," stojí ve zprávě.

Dodejme, že mezi lety 2004–2006 byl primátor Brna Richard Svoboda z ODS. Od roku 2006 do roku 2014 byl 14. primátor statutárního města Brna Roman Onderka, současný poslanec ČSSD.

Kauz, pod kterou jsou občanští demokraté spolu s těmi sociálními podepsání, obsahuje analýza mnoho.

Jedná se kupříkladu o uzavření pochybných reklamních smluv s MČ Brno-střed. „Uzavření Smlouvy bylo schváleno v rámci 100. zasedání Rady městské části Brno-střed konaného dne 21.4. 2010, a to 9 hlasy z celkových 9 přítomných členů rady, tedy jednomyslně. Jednou z radních byla tehdy i Markéta Vaňková, dále Robert Kerndl či Pavel Blažek. Podklady k případu byly doručené policii."

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…